Бизнес активността в еврозоната продължи да намалява през октомври, особено в сферата на услугите, което свидетелства за повишен риск от рецесия в 20-те страни от валутния съюз.
Официалните данни разкриха свиване на икономиката с 0.1% през третото тримесечие. Окончателният съставен индекс на мениджърите по поръчките (PMI) за октомври, който е надежден индикатор за състоянието на икономиката, спадна до 46.5, което е най-ниското му ниво от ноември 2020 г., когато бяха затегнати Ковид ограниченията на целия континент. Това отбеляза пети пореден месец под границата от 50, което означава свиване.
Ейдриън Претеджон от Capital Economics коментира мрачните перспективи, като заяви, че окончателните PMI съвпадат с прогнозата им за още едно свиване на БВП на еврозоната през четвъртото тримесечие. PMI на новите поръчки също достигна най-ниското си равнище от септември 2012 г. насам, като се изключат първите месеци на пандемията, а износът беше особено слаб. Производствената активност последва примера, като новите поръчки се свиха с един от най-силните темпове от началото на записванията през 1997 г.
Активността в сферата на услугите в Германия, най-голямата икономика в Европа, отново изпадна в спад поради трайно слабото търсене, а във Франция също се прояви подобна тенденция. В Италия активността в сектора на услугите се свива за трети пореден месец с най-бързия темп от една година, но в Испания се наблюдава малко по-бърз темп на растеж в сектора на услугите.
Положително е, че в началото на ноември моралът на инвеститорите в еврозоната надхвърли очакванията, като според индекса на Sentix очакванията за бъдещето са розови. През миналия месец Европейската централна банка предпочете да остави лихвените проценти без промяна на рекордно високо равнище, прекъсвайки серията от 10 последователни повишения, и подчерта, че разговорите за намаляване на лихвите на пазара са преждевременни.
Политиците вероятно ще намерят известно облекчение в индикациите на проучването на PMI за отслабване на ценовия натиск, тъй като и индексите на производствените и на входящите цени спаднаха спрямо септемврийските си равнища.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.