В Европа се наблюдава значителен спад в годишното потребление на дизелово гориво и нафта - основни петролни продукти.
Този спад се дължи на слабия икономически растеж на континента, който оказва влияние върху производството и търсенето на тези продукти в различни сектори, включително транспорта и нефтохимията.
Алън Гелдер от Wood Mackenzie Ltd. подчерта намаляването на търсенето на нафта като суровина за нефтохимията и на дизелово гориво за производството и транспорта.
Спадът в потреблението е значителен, като се очаква и двата вида горива да намалеят с над половин милион барела дневно в сравнение с нивата преди пандемията. Това намаление се равнява на общото потребление на петрол в Белгия. Значението на Европа като вносител на дизелово гориво от региони като Близкия изток, Индия и САЩ и като износител на нафта за Източна Азия и Латинска Америка предполага потенциални глобални последици от този спад.
Структурните тенденции, като например предпочитането на бензинови варианти пред дизеловите и възходът на електрическите автомобили, са фактори, които допринасят за това. Освен това икономическите предизвикателства в Европа, включително свиването на строителството и производството, както и инфлацията, надхвърляща целевите нива, оказват влияние върху търсенето. Германия, най-голямата икономика в Европейския съюз, се сблъска със свиване и риск от рецесия през последното тримесечие.
Предвижда се потреблението на нафта да спадне с над една четвърт в сравнение с 2021 г., достигайки най-ниската си точка от 48 години насам. Този спад се дължи главно на намаленото използване като суровина за нефтохимическата промишленост. Процентът на работа на паровите крекинг инсталации в нефтохимическата промишленост също е намалял значително.
В петте най-големи европейски икономики търсенето на дизелово гориво се свива. Така например продажбите на дизелово гориво за автомобилния транспорт във Франция са намалели с 13.4% в сравнение с предходната година. Очаква се Германия да отбележи най-голям спад в общото търсене на петрол в световен мащаб.
В световен мащаб ситуацията е различна. В Китай се наблюдава рязко нарастване на търсенето както на дизелово гориво, така и на нафта, поради значителните инвестиции в нефтохимически мощности. Това доведе до свръхпредлагане, но и до повишаване на конкурентоспособността на Китай в производството. В САЩ предполагаемото търсене на дестилати, включително дизелово гориво и мазут, спадна под сезонните норми.
В перспектива САЩ очакват търсенето на дестилати да остане под миналогодишните нива през четвъртото тримесечие, преди да настъпи потенциално възстановяване в началото на следващата година. В автомобилния транспорт се наблюдават признаци на започващо възстановяване, а железопътните превози се увеличават. В САЩ течните природни газове от шистов нефт са предпочитани за нефтохимическа суровина пред нафтата.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.