Търговията между петте държави от БРИКС е отбелязала забележителен ръст от 56% през последните пет години, като според наличните данни е достигнала приблизително $422 милиарда.
Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, съществуващите членове на алианса БРИКС, са сключили международни търговски споразумения на стойност $422 милиарда от 2017 г. до 2022 г. Тези държави са се утвърдили като значими търговски партньори, притежавайки богати природни ресурси и селскостопански продукти, с изключение на Русия, която допринася предимно чрез износ на суров петрол за други развиващи се държави.
Ескалацията на търговията през периода от 2017 г. до 2022 г. може да се разглежда като обичайна тенденция в световната търговия. През 2023 г. обаче се очаква значителна промяна, тъй като алиансът БРИКС се стреми да намали зависимостта си от щатския долар. С нарастващото търсене на търговия между държавите – членки на БРИКС, вероятността за извършване на транзакции в местни валути, а не в щатски долари, става все по-изразена.
Това развитие представлява потенциално предизвикателство за доминиращата роля на щатския долар, тъй като БРИКС обмисля да извършва всички търговски транзакции в съответните местни валути. Перспективата за трансгранични транзакции на стойност $400 милиарда, деноминирани в местни валути, може да окаже значителен натиск върху икономиката на САЩ.
Подобна промяна може да има далечни последици, като потенциално повлияе на динамиката на търсенето и предлагането на щатския долар на международните пазари. Намаляването на търсенето на щатския долар би могло да доведе до икономически предизвикателства, потенциално до инфлационен натиск и рязко покачване на цените в САЩ, което ще засили риска от хиперинфлация.
В обобщение, траекторията на щатския долар се намира в ключов момент, тъй като БРИКС се стреми да заеме по-значима роля в световната икономика. Ако през 2024 г. БРИКС обяви преминаването към местни валути за транзакции, доминиращата роля на щатския долар вероятно ще претърпи постепенен спад.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.