Търговията между петте държави от БРИКС е отбелязала забележителен ръст от 56% през последните пет години, като според наличните данни е достигнала приблизително $422 милиарда.
Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, съществуващите членове на алианса БРИКС, са сключили международни търговски споразумения на стойност $422 милиарда от 2017 г. до 2022 г. Тези държави са се утвърдили като значими търговски партньори, притежавайки богати природни ресурси и селскостопански продукти, с изключение на Русия, която допринася предимно чрез износ на суров петрол за други развиващи се държави.
Ескалацията на търговията през периода от 2017 г. до 2022 г. може да се разглежда като обичайна тенденция в световната търговия. През 2023 г. обаче се очаква значителна промяна, тъй като алиансът БРИКС се стреми да намали зависимостта си от щатския долар. С нарастващото търсене на търговия между държавите – членки на БРИКС, вероятността за извършване на транзакции в местни валути, а не в щатски долари, става все по-изразена.
Това развитие представлява потенциално предизвикателство за доминиращата роля на щатския долар, тъй като БРИКС обмисля да извършва всички търговски транзакции в съответните местни валути. Перспективата за трансгранични транзакции на стойност $400 милиарда, деноминирани в местни валути, може да окаже значителен натиск върху икономиката на САЩ.
Подобна промяна може да има далечни последици, като потенциално повлияе на динамиката на търсенето и предлагането на щатския долар на международните пазари. Намаляването на търсенето на щатския долар би могло да доведе до икономически предизвикателства, потенциално до инфлационен натиск и рязко покачване на цените в САЩ, което ще засили риска от хиперинфлация.
В обобщение, траекторията на щатския долар се намира в ключов момент, тъй като БРИКС се стреми да заеме по-значима роля в световната икономика. Ако през 2024 г. БРИКС обяви преминаването към местни валути за транзакции, доминиращата роля на щатския долар вероятно ще претърпи постепенен спад.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.