В овърнайт репо-сделките на Федералния резерв на Ню Йорк се наблюдава значителен спад на средствата - от $2.5 трилиона през декември до $1.1 трилиона, което отразява намаления паричен резерв за покупка на държавен дълг или подобни инвестиции.
Тази тенденция съвпада с опасенията за нестабилност на фондовия пазар в САЩ и очакванията за увеличаване на заемите на Министерството на финансите за покриване на значителния бюджетен дефицит.
Докато индексът S&P 500 се приближава към 10% спад от неотдавнашния си връх, а индексът Nasdaq Composite преживява 70-ата си корекция, институционалните инвеститори получават 5.3% доход от средствата, блокирани за една нощ във Фед.
Обемът на паричните средства обаче намалява поради засиленото емитиране на дълг на Министерството на финансите, което се очаква да достигне $1.7 трилиона за фискалната 2023 г., което е с 23% повече спрямо предходната година.
Брайс Доти, старши портфолио мениджър, подчертава важността на наблюдението на обратното репо улеснение на Фед на фона на предстоящите съобщения за заеми на Министерството на финансите. Макар че настоящият паричен резерв от $1 трилиона остава значителен, възникват въпроси за потенциалното му изчерпване.
В светлината на склонността на Федералния резерв да поддържа лихвените проценти в диапазона 5.25%-5.5% американските акции и облигации преживяват повишена волатилност.
Ценовият индекс на разходите за лично потребление за септември се задържа на 3.4% на годишна база, което затвърждава ангажимента на Фед да се справи с инфлацията.
Акциите са на път да претърпят забележителни седмични загуби, като прогнозите са промишленият индекс Dow Jones да спадне с 2.2%, S&P 500 – с 2.8%, а индексът Nasdaq Composite – с 2.9%.
Секторът на комуникационните услуги в S&P 500 е изправен пред загуби от над 6%, което подчертава значителната разпродажба на акциите на големите технологични компании. Освен това доходността на 10-годишните държавни ценни книжа, която неотдавна надхвърли 5%, възлиза на 4.84%, което е най-високата ѝ стойност от 2007 г. насам.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.