Индийските банки въвеждат стимули, за да насърчат използването на дигиталната валута на централната банка - електронната рупия - в съответствие с указанията на Резервната банка на Индия (RBI).
Тези стимули включват награди за връщане на пари и точки, подобни на тези, които обикновено се свързват с транзакции с кредитни и дебитни карти.
Според информацията централната банка е стартирала пилотна програма за електронна рупия през декември с цел до края на годината да постигне един милион дневни транзакции. Транзакциите на дребно обаче бяха под заложената цел, като средно на ден те възлизаха на около 25,000. Според един от източниците, информирали Reuters, именно това е предизвикало активните действия на RBI.
HDFC Bank, най-големият частен кредитор в Индия, стартира подобни предложения, за да увеличи мащаба на транзакциите с електронни рупии, както заяви Параг Рао, ръководител на отдела за плащания, пасивни продукти, потребителско финансиране и маркетинг в банката. Рао не уточни точните оферти, които са в сила в момента.
По-малки частни кредитори като Yes Bank и IDFC First Bank предоставят бонусни точки, които могат да се използват за резервации за пътувания, презареждане на мобилни устройства и връщане на пари чрез FastTag – система за събиране на пътни такси по магистралите.
Очаква се и други банки, включително ICICI Bank и Union Bank, да въведат подобни стимули, както твърдят двама ръководители на съответните банки.
Струва си да се отбележи, че банките финансират тези оферти независимо, както посочват източниците
В световен мащаб страни като Нигерия са предлагали награди, като например отстъпки при пътуване с авторикши, за да насърчат приемането на своята дигитална валута, макар и с ограничен успех.
Според старши банкер в частен кредитор тези стимули се разглеждат предимно като „краткосрочни мерки„, които ще доведат до временно увеличаване на обема на транзакциите. Въпреки това, ако няма ясно бизнес предложение, е малко вероятно банките да продължат да предлагат такива стимули за продължителен период от време.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.