Home

Защо Индонезия би предпочела да не се присъедини към БРИКС

26.10.2023 12:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо Индонезия би предпочела да не се присъедини към БРИКС

От 2011 г. насам Индонезия е смятана за потенциално допълнение към БРИКС - група от нововъзникващи сили, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

По време на неотдавнашната среща на върха на БРИКС през август 2023 г. Китай се застъпи за нови членове, а Индонезия беше виден кандидат за правителствата на всичките пет държави-членки.

Значението на Индонезия за БРИКС е очевидно: тя се гордее с четвъртото по големина население в света, с бързо развиваща се икономика, която според прогнозите до 2045 г. ще се нареди сред петте най-големи в света, и има значително влияние в Югоизточна Азия – регион, който е от решаващо значение в съперничеството между САЩ и Китай.

Неочаквано обаче Индонезия реши да не подаде писмо, отразяващо интереса на страната, за разлика от шест други държави, избрани измежду 23 кандидати.

Президентът Джоко „Джокоуи“ Уидодо заяви, че правителството се нуждае от повече време, за да прецени ползите и недостатъците на членството в БРИКС, особено в икономическата сфера, и желае да се консултира с партньорите си от АСЕАН.

Тази официална позиция крие по-дълбоки мотиви. Външната политика на Индонезия исторически акцентира върху неприсъединяването. Засилените китайски усилия за разширяване на БРИКС предизвикват безпокойство в Джакарта, като навяват спомени за формирането на блокове от времето на Студената война срещу доминацията на САЩ.

Присъединяването към БРИКС може да бъде изтълкувано на Запад като преминаване към китайската сфера, което може да подкопае дългогодишната доктрина на Индонезия за „свободна и активна„.

Алиансът, особено след разширяването му, все повече се разглежда на Запад като геополитически инструмент на Китай и Русия. Ето защо Индонезия трябва внимателно да балансира позицията си.

Освен това присъединяването към БРИКС би довело до високи дипломатически разходи поради разнообразието на форума. То би могло да влезе в противоречие и със стремежа на Индонезия да бъде „добър гражданин на света“, предвид различния ѝ подход към международните отношения в сравнение с другите членове на БРИКС.

В икономическо отношение Индонезия вече има значителни връзки с Китай, който е нейният най-голям търговски партньор и основен инвеститор. Възприеманите ползи от членството в БРИКС, включително Новата банка за развитие, не надделяват над икономическите й връзки с Китай или над доверието, което ключови фигури в индонезийския кабинет гласуват на доминираните от Запада финансови институции.

В крайна сметка решението на Индонезия да не се присъедини към БРИКС съответства на прагматичната ѝ външна политика, която е крайъгълен камък на доктрината ѝ „свободна и активна“. Като се има предвид настоящият нестабилен международен политически климат, малко вероятно е Индонезия да се отклони от тази изпитана стратегия.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

MANTRA разкри нова инициатива за развитие на Web3 пространството

MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.

21.02.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Stefanov

Coinbase стигна до споразумение със SEC – делото срещу борсата приключва

Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг съобщи, че компанията е постигнала споразумение с Комисията по ценните книжа и борсите за прекратяване на съдебния спор, което се очаква да бъде финализирано през следващата седмица.

21.02.2025 15:15 1 мин. четене Alexander Stefanov

Директорът на Binance отправи предупреждение към крипто инвеститорите

Главният изпълнителен директор на Binance, Ричард Тенг, наскоро призова крипто общността да бъде по-предпазлива с инвестициите си, като подчерта значението на независимите проучвания.

21.02.2025 15:00 1 мин. четене Alexander Stefanov

Измамите с меме криптовалутите и регулаторния контрол оказват натиск върху Solana

Активността по пускането на токени на Solana значително се забави, като новите емисии спаднаха до 49,779 на 19 февруари, в сравнение с 95,578 в края на януари.

21.02.2025 14:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.