Собствеността на Китай върху американски държавни облигации достигна 14-годишно дъно, като от края на 2021 г. насам притежанията са намалени с около $220 милиарда.
Този спад предизвика спекулации, че Китай цели да подкопае господстващото положение на долара и да оспори надеждността на държавните ценни книжа.
Експертите начело със Сам Хил от Lloyds Banking Group обаче изтъкнаха една по-нюансирана реалност. Те посочват няколко причини за намалението:
Хил и колегите му подчертават, че макар официалните данни да сочат спад, не е задължително това да е умишлено изместване от американските активи. Атрактивността на американските държавни ценни книжа остава стабилна.
Този спад привлече вниманието през последната година и половина, когато американските облигации преживяха значителни разпродажби, довели до това, че доходността на 10-годишните облигации надхвърли 5%. Този скок беше резултат от агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
В перспектива анализаторите предполагат, че всяко влошаване на отношенията между Запада и съперници като Китай би могло да засили търсенето на сигурното убежище в лицето на държавните ценни книжа. Те подчертаха стойността на притежаването на активи в демократични държави, управлявани от принципите на правовата държава.
Тъй като недемократичните режими стават все по-авторитарни, активите, сочени като сигурни убежища стават все по-привлекателни. Тази тенденция се проявява в непрекъснатия приток на средства от частния сектор към САЩ.
В обобщение, спадналите притежания на американски държавни облигации от страна на Китай може да не означават единствено целенасочена стратегия за дистанциране от американските активи.
Намалението е повлияно от фактори като диверсификация, промени в оценката на облигациите и усилия за стабилизиране на валутата.
Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.
BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.