Въпреки че Аржентина получи покана да се присъедини към алианса на БРИКС по време на годишната среща на върха през 2023 г., има спекулации, че страната може би обмисля да премине от борещото се за оцеляване песо към щатския долар.
Тази покана съвпадна с предстоящата промяна в ръководството, особено с кандидата за президент Хавиер Милей, който се очертава като водещ.
Включването на Аржентина в разширената група на страните от БРИКС повдигна въпроси за бъдещето на страната. В крайна сметка решението за приемане на тази покана зависи от президента на страната Алберто Фернандес.
Очаква се обаче несигурното икономическо положение на страната да доведе до появата на ново ръководство на предстоящите през октомври избори, което вероятно ще има значително по-различни перспективи.
Тъй като поканата от БРИКС сега виси на косъм, се обмисля възможността Аржентина да приеме щатския долар вместо песото. Макар че това може да изглежда далечна възможност, тя съответства на възгледите, изразени от победителя в първичните президентски избори Хавиер Милей.
Докладите сочат, че в момента аржентинските граждани притежават близо $200 милиарда в брой, което ги прави вторите по големина в света след САЩ. Тъй като песото продължава да се представя зле, предложението на Милей за доларизация изглежда набира сила и може би не е толкова далечно, колкото се смяташе досега.
Подобен ход обаче вероятно ще доведе до изключването на Аржентина от алианса БРИКС. Блокът последователно се е застъпвал за намаляване на международното влияние на щатския долар, което прави преминаването към доларизация контрапродуктивно. Въпреки това, ако бъде избран този месец, изглежда малко вероятно Милей да продължи пътя на Фернандес към включване в БРИКС.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.