Бизнес активността в еврозоната отбеляза неочакван спад този месец, което е сигнал за потенциална рецесия.
Композитният индекс на мениджърите по поръчките (PMI), който е надежден показател за състоянието на икономиката, се понижи до 46.5 през октомври, което е най-ниското ниво от ноември 2020 г. насам и е под прага за растеж от 50 пункта.
Германия, най-голямата икономика в Европа, отбеляза четвърти пореден месец на свиване на бизнес активността, като засегнати бяха както производственият сектор, така и секторът на услугите. Във Франция също се наблюдаваше значително намаление на бизнес активността, макар че то се смекчи спрямо предходния месец.
В Обединеното кралство, извън ЕС, бизнес активността намаля, което породи опасения за потенциална рецесия.
Геополитическото напрежение, особено в Близкия изток и Украйна, представлява съществена заплаха за световната икономика. Президентът на Световната банка изтъкна тези опасения, като подчерта потенциалното им въздействие върху световната икономическа стабилност.
Макар че според прогнозите еврозоната едва ще избегне рецесията, през настоящото тримесечие се очаква икономиката да остане в застой. Банките в еврозоната затегнаха достъпа до кредити в отговор на намаленото търсене, обусловено от високите разходи по заемите и влошаването на икономическите перспективи.
Бизнес активността през октомври се определяше отчасти от предприятията, които довършваха съществуващата изостанала работа, което показва липса на оптимизъм за скорошен обрат.
В сферата на услугите, която е доминиращ сектор в еврозоната, PMI индексът се понижи до 47.8 пункта, което е най-ниската стойност от 32 месеца насам. Търсенето на услуги се понижи още повече, надминавайки темпа от септември. Индексът PMI в промишлеността се понижи до 43.0, което е най-ниското му ниво от май 2020 г. насам. Перспективните показатели в проучването обрисуваха мрачни перспективи, като индексът на бъдещото производство достигна най-ниската си стойност за тази година.
Като цяло тези показатели предполагат свиване на икономиката на еврозоната както през настоящото, така и през предходното тримесечие, както заяви Андрю Кенингам от Capital Economics.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.