Европейският съюз наскоро прие ново законодателство, което изисква от крипто компаниите да разкриват авоарите на клиентите си, които впоследствие ще бъдат споделяни с данъчните власти, както обяви Европейският съвет във вторник.
Тази директива обхваща различни видове дигитални активи, включително стабилни монети, незаменяеми токени (NFT), токени за електронни пари и децентрализирани криптоактиви.
Според Европейския съвет доставчиците на услуги, свързани с криптоактиви, ще бъдат задължени да предоставят съответната информация за автоматичен обмен между данъчните органи.
Първоначално представени на Европейската комисия на 8 декември 2022 г., тези данъчни разпоредби, известни като Осмата директива за административно сътрудничество (DAC8), ще бъдат официално публикувани в Официален вестник на Европейския съюз, а директивата ще влезе в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ.
Йохана Стор, говорител на Европейския съвет, сподели, че се очаква директивата да бъде публикувана в рамките на следващите две седмици, въпреки че точната дата засега не е потвърдена.
Европейският съвет уточни, че DAC8 е предназначена да допълни Пазарите на криптоактиви (MiCA), коeто служи като правна рамка на Европейския съюз за регулиране на дигиталните активи.
MiCA задължава крипто компаниите и борсите да получат лицензи за операции в рамките на блока и предвижда, че емитентите на стабилни монети поддържат адекватни резерви.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.