След разширяването на блока БРИКС Европа окачестви този ход като "конфронтационен". Райнхард Бутикофер, координатор по външна политика на Европейския парламент, изрази откровено оценката си за резултатите от срещата на върха и техните геополитически последици.
На тазгодишната годишна среща на върха на БРИКС бяха включени шест нови държави членки, което затвърди позицията им на убежище за глобалния юг и нововъзникващите икономики. Впоследствие Бутикофер подчерта необходимостта да се реагира на това решение с политики, които да приемат и подкрепят тези икономики.
На годишната среща на върха през 2023 г. икономическият съюз БРИКС последва дългогодишните слухове за разширяване. Те отправиха покани към Саудитска Арабия, Аржентина, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Иран, Египет и Етиопия да се присъединят към техните редици. Това развитие предизвика бързи реакции от страна на различни държави и съюзи.
По-специално Европа реагира остро на разширяването на БРИКС, като го определи като „конфронтационно„. Райнхард Бутикофер, координатор по външна политика на Зелените в Европейския парламент, беше откровен в коментарите си по повод това развитие:
Срещата на високо равнище на БРИКС създаде ключова повратна точка. Това значително ще повиши глобалния авторитет на БРИКС, въпреки забележителните различия между нейните членове.
По-нататък той прогнозира трансформация в характера на БРИКС поради това разширяване, като очаква засилване на доминиращата роля на Китай и по-ясно изразена авторитарна тенденция в групата.
След това Бутикофер се спря на незападната перспектива на блока, като заяви, че БРИКС вече е бил позициониран като такъв, но сега акцентът се измества към конфронтационна позиция. Той подчерта още, че е важно Европа да се ангажира по-активно като партньор на развиващите се икономики:
Разполагаме с ограничено време, за да покажем, че Европа се ангажира да бъде надежден, сигурен и равноправен партньор за икономически затруднените и развиващите се страни… Ако не успеем да направим това, много от тези страни може да се обърнат към БРИКС.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.