По данни на Службата за национална статистика (ONS) инфлацията в Обединеното кралство не показва признаци на забавяне през септември.
Индексът на потребителските цени (CPI) за предходния месец остана стабилен – 6.7%, колкото и през август.
Повишените цени на петрола неутрализираха спада на цените на хранителните продукти, като запазиха равнището на инфлацията. Очакванията на икономистите бяха за намаляване на равнището на инфлацията до 6.6%.
Грант Фицнер, главен икономист в ONS, отбеляза:
След спада от миналия месец годишната инфлация остана непроменена през септември.
Базисната инфлация, която изключва волатилни категории като храни, енергия, алкохол и тютюневи изделия, спадна до 6.1% през септември от отчетените през август 6.2%.
Въпреки това канцлерът на хазната на Обединеното кралство Джереми Хънт е на мнение, че в дългосрочен план инфлацията се движи по низходяща траектория:
Както наблюдавахме в други страни от Г-7, инфлацията рядко намалява линейно. Въпреки това, ако се придържаме към нашия план, все още очакваме непрекъснато намаляване през тази година.
През октомври 2022 г. индексът на потребителските цени в Обединеното кралство достигна най-високата си стойност от 41 години насам – 11.1%, което се дължеше на рязкото повишаване на цените на енергията в Европа след руската инвазия в Украйна.
Инфлацията в Обединеното кралство сега е повече от три пъти по-висока от целта на Английската централна банка от 2%. Трейдърите очакват, че лихвените проценти ще останат стабилни на равнище от 5.25%, макар че има вероятност за допълнително повишение в началото на 2024 г.
През септември служителите на Комитета по парична политика гласуваха против повишение на лихвите, отбелязвайки първото такова решение от ноември 2021 г. насам. Въпреки това експертите предвиждат лихвените проценти да останат на високи равнища за продължителен период от време.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.