Дебатите на Уолстрийт през 2023 г. се въртят около възможността за рецесия в САЩ - проблем, който се засилва от ескалиращото напрежение в Близкия изток.
Геополитическата несигурност, съчетана с устойчив инфлационен натиск, нарастваща доходност на облигациите и склонност на Федералния резерв към продължителен период на повишени лихвени проценти, кара бизнес лидерите да се подготвят за икономически спад.
Главният изпълнителен директор на KPMG САЩ Пол Ноп подчерта значителната роля на геополитическото напрежение за формирането на икономическите рискове, като описа настоящата ситуация като пейзаж, изпълнен с несигурност.
Според проучване на The Conference Board 72% от изпълнителните директори се подготвят за потенциална рецесия през следващите 12-18 месеца. Въпреки че това показва леко подобрение в сравнение с началото на годината, краткосрочните икономически очаквания са станали по-песимистични.
Главните изпълнителни директори на големите банки допринесоха за дискусията относно несигурната икономическа траектория. Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase, посочи редица потенциални рискове, като особено предупреди за геополитически кризи в чужбина.
Главният изпълнителен директор на Citigroup Джейн Фрейзър изтъкна забележимата промяна към по-предпазливи потребителски нагласи в неотдавнашното съобщение за приходите на банката.
Това предпазливо потребителско поведение, характеризиращо се с повишена бдителност в навиците за харчене, става все по-очевидно. Бил Нюландс, главен изпълнителен директор на Constellation Brands, отбеляза, че купувачите проявяват по-голяма дискретност при покупките си, което води до намаляване на общите разходи.
Тази промяна в поведението на потребителите е значителна, тъй като стабилността на потребителските разходи е ключов фактор за това, че досега икономиката на САЩ не се поддава на прогнозите за рецесия. Потребителските разходи съставляват почти 70% от БВП на страната.
Последните данни за нагласите обаче не са толкова оптимистични, като през октомври потребителските нагласи се понижиха до най-ниската си стойност от пет месеца насам. Този спад до голяма степен се дължи на очакванията на домакинствата за по-висока инфлация през следващата година.
Въпросът за трайната инфлация е проблем не само за потребителите, но и за Федералния резерв. Последните данни на Бюрото за трудова статистика сочат, че през септември цените остават стабилни на равнище от 3.7%, което е доста над целта на Фед от 2%.
Икономистът Майкъл Пиърс от Oxford Economics очерта потенциалните последици, предполагайки, че ако Фед остане ангажиран с връщането на инфлацията към целевото равнище от 2%, това може да увеличи вероятността от повишаване на лихвените проценти и да удължи периода на рестриктивна парична политика, което потенциално може да засили риска от бъдеща рецесия.
В обобщение, макар че точната вероятност за рецесия остава несигурна, икономическите перспективи се характеризират със значителна нееднозначност.
Лиз Йънг, ръководител на отдел „Инвестиционна стратегия“ в Sofi, уместно отбеляза, че ситуацията далеч не е решена, предупреждавайки, че пътят напред може все още да представлява допълнителни предизвикателства, преди да покаже признаци на подобрение.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.