Регулаторните органи на САЩ предприеха съдебни действия срещу Стивън Ерлих, бивш главен изпълнителен директор и съосновател на Voyager Digital Ltd, като твърдят, че той, заедно с крипто заемодателя, е заблудил клиентите относно сигурността на техните активи.
Тази измама се е случила, докато те са се занимавали с „прекомерно поемане на риск„, което в крайна сметка е довело до фалита на компанията.
Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) обвини Ерлих, който е играл ключова роля в създаването на Voyager през 2018 г., в измамни дейности, обхващащи периода от февруари до юли 2022 г.
Базираната в Ню Джърси компания Voyager подаде молба за обявяване в несъстоятелност през юли 2022 година, след като спря тегленията от клиенти и издаде известие за неизпълнение на задълженията на базирания в Сингапур крипто хедж фонд Three Arrows Capital за неизпълнение на задълженията, свързани с крипто заем.
Според иска на CFTC, подаден във федерален съд в Ню Йорк, Ерлих и Voyager са уверявали клиентите в сигурно съхранение на техните дигитални активи на платформата, които на моменти са били оценени на над $2 милиарда. Въпреки това се твърди, че зад кулисите те са отпускали безразсъдни заеми на високорискови контрагенти, включително на четири компании, които междувременно са фалирали.
През 2022 г. Voyager, заедно с Celsius Network и BlockFi, беше една от няколкото крипто фирми, които бяха изправени пред фалит поради резкия спад на цените на криптовалутите, съчетан с колебанията на лихвените проценти и трудните макроикономически условия.
Ерлих изрази силното си недоволство и изненада във връзка с обвиненията, като подчерта, че умелият управленски екип на Voyager последователно е работил в рамките на съществуващите регулаторни рамки. Той също така отбеляза, че екипът е поддържал тясна комуникация и сътрудничество с регулаторните органи. От Voyager все още не са публикували отговор на обвиненията.
Директорът по правоприлагането на CFTC Иън Макгинли заяви:
Макар да представяха, че ще третират стоките, класифицирани като дигитални активи на клиентите безопасно и отговорно, зад кулисите те са поемали шокиращо безразсъдни рискове с тях, което доведе до фалита на Voyager и до огромни загуби за клиентите.
По данни на агенцията Voyager дължи на американски клиенти над $1.7 милиарда. Освен това Федералната търговска комисия (FTC) обяви постоянна забрана за работа на Voyager с активите на потребителите. FTC също така започна съдебно дело срещу Ерлих за предполагаеми неверни твърдения за това, че Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) е застраховала сметките на клиентите, дори когато компанията е била пред фалит.
Жалбата на FTC включва и Франсин Ерлих, съпругата на Стивън, като ответник по делото.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.
Kraken разширява дейността си в областта на дериватите в Обединеното кралство с пълното пускане на регулираната си платформа за търговия с криптовалути за професионални потребители.
Galaxy Digital се готви да навлезе на публичните пазари в САЩ, като целта е да бъде регистрирана на Nasdaq под тикера „GLXY“ още на 16 май.