Пред лицето на регулаторните пречки, с които се сблъскват технологичните гиганти, Alphabet (NASDAQ: GOOGL) попадна в капана, което отразява повтаряща се тема в технологичния сектор.
В рамките на този динамичен пейзаж два индустриални гиганта – Microsoft (NASDAQ: MSFT) и Alphabet – напоследък са в ожесточено съперничество. Докато Alphabet се бори с регулаторни пречки, съревнованието ѝ с Microsoft придобива интригуващ характер.
Търсачката на Microsoft, Bing, се сблъска с огромни предизвикателства от страна на Google Search. При неочаквано развитие на събитията обаче, главният изпълнителен директор на Microsoft твърдо се противопостави на Alphabet в правния му спор с правителството на САЩ.
Миналия месец Министерството на правосъдието на САЩ проведе антитръстов процес, твърдейки, че Alphabet е установила монопол върху Google Search като търсачка по подразбиране.
На 2 октомври главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела даде показания като свидетел на правителството в текущия антитръстов процес. Той твърди, че безскрупулните бизнес практики на Alphabet са възпрепятствали напредъка на Bing като търсачка.
Надела твърди, че интернет по същество се е превърнал в „мрежата на Google„, и предвижда, че монополът на Alphabet може лесно да му позволи да доминира в сектора на изкуствения интелект (AI).
Този съдебен процес може да продължи до десет седмици. Инвеститорите трябва да следят отблизо потенциалните последици, които този съдебен процес може да има върху дейността и представянето на акциите на Alphabet. Понастоящем Google обработва 90% от всички световни заявки за търсене. Въпреки това сега търсачката е изправена пред предизвикателството да интегрира изкуствен интелект в своите предложения, за да се конкурира с Bing на Microsoft, задвижван от изкуствен интелект.
Въпреки свидетелските показания, акциите на GOOGL приключиха с 2.5% ръст на 2 октомври, затваряйки на $135.17. От началото на годината досега акциите са се увеличили с 52%, за разлика от 12% ръст на по-широкия пазарен индекс.
През 2022 г. търсенето в Google е съставлявало 57% от общите приходи на Alphabet. Въпреки това приходите се генерират и от други услуги на Google като YouTube, Gmail, Google Play, Google Maps и техните облачни услуги. Приходите и печалбите на компанията бележат постоянен годишен ръст. Анализаторите очакват, че приходите на Alphabet ще достигнат $320 милиарда през 2024 г., което отразява 13% увеличение спрямо 2022 г.
Към края на второто тримесечие на 2023 г. Alphabet разполага с $26 милиона в парични средства и парични еквиваленти, съчетани с $13 милиарда дългосрочен дълг. От финансова гледна точка компанията има солидна основа за напредък в сектора на изкуствения интелект.
Настроенията на Уолстрийт са определено оптимистични по отношение на дългосрочните перспективи на акциите. TipRanks оцени Alphabet като „Силна покупка“ със средна целева цена от $147.43, което показва 9% потенциал за повишение през следващите 12 месеца.
Предвид стабилните текущи фундаментални показатели на компанията и възможностите в разширяващата се индустрия на изкуствения интелект, тя се очертава като убедителна инвестиция за дългосрочен растеж.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.