В продължение на години основните медии демонизират Биткойн заради консумацията на енергия. Възходът на изкуствения интелект (AI) обаче и гладните за енергия процесори, които го задвижват, може да изместят най-популярната дигитална валута в света.
Преориентирането на добива на Биткойн към възобновяеми източници на енергия може да даде на мрежата известно облекчение по отношение на потреблението на енергия.
Освен това AI е в центъра на вниманието, а според последните проучвания технологията също е голям потребител на енергия.
Очаква се изкуственият интелект да окаже огромно въздействие върху обществото, също както интернет. За тази цел обаче ще е необходимо огромно количество допълнителна енергия.
На 1 октомври пионерът в областта на Биткойн Ник Картър коментира възхода на AI и енергоемкия хардуер, необходим за неговата работа.
Всичко, което казаха за добива на Биткойн, ще го кажат и за AI – особено ако се появят „нерегулирани“ модели с отворен код, които те не могат да контролират и регулират.
Коментарите са в отговор на проучване на енергийния експерт Брайън Гит. „Новите чипове за изкуствен интелект използват безумно много електроенергия„, каза той, преди да добави:
Един-единствен графичен чип на Nvidia консумира приблизително същото количество енергия, колкото типичен американски дом.
Само графичните процесори на Nvidia ще консумират повече от цялото планирано разширяване на капацитета на центровете за данни в САЩ през следващото десетилетие, съобщи той.
Изследователи от Вашингтонския университет разкриха, че стотици милиони заявки в ChatGPT могат да струват около 1 гигаватчас на ден. Освен това, според докладите, това е еквивалентът на енергията, консумирана от 33,000 американски домакинства.
Освен това центровете за данни, които захранват изчислителните облаци, стават все по-зависими от гладните за енергия графични процесори (GPU), за да работят моделите на изкуствения интелект:
Потреблението на енергия на нещо като запитване в ChatGPT в сравнение с някое запитване в електронната ви поща например вероятно ще бъде от 10 до 100 пъти по-енергоемко.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.