Най-амбициозният кръг на финансиране в Китай, насочен към укрепване на полупроводниковата индустрия, Китайският инвестиционен фонд за производство на интегрални схеми, известен като Големия фонд, среща трудности при постигането на целта си от 300 милиарда рубли ($41 милиарда).
Този неуспех се дължи на трудните икономически условия, както разкриха 3 вътрешни лица.
Създаден през 2014 г., Големият фонд има ключова роля за стимулиране на растежа на китайската индустрия за чипове в съответствие с усилията на президента Си Дзинпин за технологична независимост.
В първоначалните си два етапа той осигури съответно 139 милиарда рубли и $200 милиарда рубли, като подкрепи водещи китайски компании за чипове и инвестира в научноизследователска и развойна дейност.
На този трети етап обаче Министерството на промишлеността и информационните технологии, което е инициатор на инициативата, се сблъска с пречки при набирането на средства от местните власти и държавните предприятия. Икономическият спад, изострен от последиците от пандемията, накара тези структури да бъдат по-предпазливи и резервирани в инвестициите си.
Освен това недостигът на подходящи кандидати за подкрепа, утежнен от ограниченията на САЩ за достъп на индустрията до модерни технологии, също възпрепятства реакцията. Инвестиционните решения сега са по-предпазливи, като се отчитат не само финансовите перспективи, но и потенциалните последици от ограниченията на САЩ.
Продължаващото повече от година антикорупционно разследване на Големия фонд допълнително намали доверието на пазара и темпото на инвестиране. Въпреки тези предизвикателства фондът, създаден през 2014 г. и увеличен през 2019 г., се стреми да се придържа към петгодишния си план.
Този последен кръг ще се съсредоточи предимно върху оборудване за производство на чипове, което е промяна спрямо предишните етапи, които бяха съсредоточени върху производството на полупроводници. Сред забележителните бенефициенти на предишните етапи са Semiconductor Manufacturing International и Hua Hong Semiconductor.
Китайските производители на чипове, по-специално Yangtze Memory Technologies, все повече се насочват към местно оборудване поради засилените ограничения на САЩ за износ на модерни машини за производство на полупроводници в Китай.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.