Саудитска Арабия и Русия отбелязаха рязък ръст на приходите от петрол въпреки намаленото производство, което се дължи на по-високите цени.
Тази рискова стратегия изглежда се отплаща, като печалбите са от полза и за двете страни. Саудитска Арабия, ръководена от престолонаследника принц Мохамед бин Салман, използва допълнителните средства за вътрешни проекти и кампании за глобално влияние.
Само през това тримесечие приходите от петрол на Саудитска Арабия са се увеличили с близо $30 милиона дневно в сравнение с предходното тримесечие, като възлизат на около $2.6 милиарда. Приходите от петрол на Русия са се увеличили с около $2.8 милиарда.
Този успех може да насърчи картела ОПЕК+, воден от Саудитска Арабия и Русия, да въведе допълнителни ограничения на доставките. Световният бенчмарк суров петрол тип „Brent“ поскъпна с 25% през това тримесечие, достигайки $95 за барел. ОПЕК+ прогнозира глобален дефицит от 3.3 милиона барела дневно през четвъртото тримесечие, което може да доведе до надхвърляне на $100 за сорта Brent.
Намаляването на добива е рисковано, тъй като може да доведе до загуба на пазарен дял и спад на приходите, ако цените не се повишат. Въпреки това при ниските производствени разходи ($9.30 за барел в Саудитска Арабия и $12.80 в Русия) голяма част от приходите от износ на петрол се превръщат в печалба.
Саудитска Арабия инвестира значителни средства в проекти като Neom – мегапроект на стойност $500 милиарда. Освен това Международният валутен фонд изчисли, че цената на петрола за Рияд е $81, като потенциално може да нарасне до $100, ако чуждестранните инвестиции се затруднят.
Русия отделя значителни средства за войната в Украйна, като през първото тримесечие разходите са се увеличили с 35% в сравнение с предходната година. Правителството е изправено пред бюджетен дефицит от средата на миналата година. Петролният сорт „Urals“, най-популярният в Русия, наскоро се търгуваше за над $75 за барел, надхвърляйки наложената от Г-7 горна граница от $60.
Въпреки прогнозите за забавяне на растежа поради съкращаването на производството, въздействието е главно поради странност при изчисляването на БВП, отразяваща по-скоро обема, отколкото цената. Като цяло по-високите цени на петрола предлагат по-добри икономически перспективи и за двете държави.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.