Home

БРИКС: Ще успеят ли новите членове да трансформират съюза?

29.09.2023 7:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ще успеят ли новите членове да трансформират съюза?

Наскоро Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) бяха поканени да се присъединят към блока БРИКС, включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, което означава промяна в световната икономическа динамика.

Този ход е в съответствие с политиката на арабските държави от Персийския залив “Поглед на Изток”, която признава нарастващото икономическо влияние на азиатските държави. Тъй като Китай, Индия, Япония, Южна Корея и Сингапур стимулират търсенето на нефт и газ в Персийския залив, Саудитска Арабия и ОАЕ се стремят да се възползват от тази тенденция.

Въпреки че членството им в БРИКС може да не доведе до незабавни икономически промени, то може да доведе до по-тесни връзки на правителствено равнище. По-голямото участие в създадената от БРИКС Нова банка за развитие също може да бъде от полза за компаниите от Персийския залив, които търсят възможности за проекти. Освен това по-силните дипломатически отношения с основателите на БРИКС биха могли да отворят врати за инвестиции и подобряване на бизнес средата, подкрепяйки усилията им за диверсификация от зависимостта от петрола.

Въпреки това съществените различия между настоящите и потенциалните членове на БРИКС могат да повлияят на инициативите на блока. Разширяването би могло да засили съвместните инвестиции и трансфера на технологии, но може да доведе и до различия в политиките на страните от БРИКС. Освен това влизането на Саудитска Арабия и ОАЕ в БРИКС означава намерението им да диверсифицират глобалните съюзи, като намалят зависимостта си от САЩ.

Този ход може да се разглежда като сигнал към Вашингтон, който подчертава стремежа на държавите от Персийския залив към алтернативни партньорства. Докато Китай, Иран и Русия може да се опитат да активизират БРИКС срещу САЩ, Абу Даби и Рияд се стремят да балансират тези връзки с дългогодишните си отбранителни съюзи със САЩ.

Потенциалното въздействие върху дедоларизацията, която е от решаващо значение за политиците от арабските страни от Персийския залив, остава несигурно. И двете държави се включват предпазливо в процеса, като проучват възможностите за транзакции в търговията без използване на щатски долари.

Включването на Саудитска Арабия и ОАЕ в БРИКС означава по-широка стратегия за разширяване на икономическите и политическите партньорства отвъд традиционните съюзи, което отразява ангажимента им да се адаптират в променящия се глобален пейзаж. Все още обаче предстои да се видят пълните последици от този ход за световния баланс на силите.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Крипто експерт предупреждава за пазарна уязвимост след нападението на Иран срещу Израел

Във вторник стойността на криптовалутите отбеляза спад, като Етериум се потопи под границата от $2,500 на фона на нарастващото геополитическо напрежение, предизвикано от ракетните удари на Иран по Израел.

02.10.2024 12:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

FTX планира разпределение на $6 милиарда за засегнатите потребители

След обстоен преглед на стратегията за реорганизация фалиралата крипто борса FTX обяви плановете си да отпусне $6 милиарда на засегнатите потребители, като специално се насочи към тези, които са били засегнати от нейния срив през 2022 г.

02.10.2024 11:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple Labs получи важен оперативен лиценз в Дубай

Американската компания за блокчейн разплащания Ripple Labs Inc. демонстрира значителен напредък в глобалната си експанзия, след като получи важен оперативен лиценз в Дубай.

02.10.2024 9:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Как Биткойн може да бъде стимулиран от отслабващия долар?

Според доклад на 10x Research последните промени в световните макроикономически условия показват, че спадът на нивата, с които расте световната икономика, може би е към своя край.

02.10.2024 8:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.