Начало » Други » БРИКС: Защо Индонезия не иска да се присъедини към съюза

БРИКС: Защо Индонезия не иска да се присъедини към съюза

17.09.2023 9:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Защо Индонезия не иска да се присъедини към съюза

Срещата на върха на БРИКС в Южна Африка миналия месец приключи без включването на Индонезия в групата, което накара мнозина да се замислят за причините за това решение.

Въпреки че Индонезия разполага със значително население и стабилна икономика, както и с историческо наследство на лидерство сред развиващите се страни – най-вече конференцията в Бандунг през 1955 г. – тя избра предпазлив подход.

Президентът Джоко Уидодо, известен като Джокоуи, подчерта, че администрацията му внимателно оценява възможността за присъединяване към БРИКС. В официално изявление той заяви: „Възнамеряваме да проведем задълбочено проучване и изчисления. Не искаме да вземаме прибързани решения.“

За да стане член на БРИКС, дадена страна трябва да подаде заявление за интерес – стъпка, която Индонезия все още не е предприела. Запитан за това, Три Тарят, генерален директор за многостранно сътрудничество в индонезийското външно министерство, се позова на официалното изявление на президента и отказа да предостави повече подробности.

Президентът Джокоуи изтъкна изключителните отношения на Индонезия с петте съществуващи държави членки на БРИКС, особено в сферата на икономическото сътрудничество. Той подчерта необходимостта от борба с търговската дискриминация и насърчаване на приобщаващото сътрудничество, като предположи, че БРИКС може да играе водеща роля в застъпничеството за справедливо развитие и по-справедливо глобално управление.

Тъй като Индонезия, четвъртата по население държава в света, продължава да увеличава икономическото и дипломатическото си влияние, тя укрепва търговските си връзки с отделните членове-основатели на БРИКС. През 2022 г. Индонезия е изнесла значителни количества за Китай, Индия, Русия, Южна Африка и Бразилия, като се е позиционирала като ключов търговски партньор.

Заместник-министърът на търговията на Индонезия Джери Самбуага отбеляза, че членството в БРИКС може да отвори нови пазари в Африка и Латинска Америка, като Южна Африка и Бразилия служат като входни точки към тези региони.

От всички членове-основатели на БРИКС Индонезия има особено съществени инвестиционни връзки с Китайската народна република, която привлича милиарди инвестиции. Експертите обаче предупреждават, че присъединяването към БРИКС може да представлява предизвикателство, особено при запазването на неутрална позиция на фона на тенденциите за сближаване на блока.

Ангажиментът на Индонезия за „свободна и активна“ външна политика, избягваща приспособяване към големите световни сили, остава ключов аспект на нейната дипломация. Експертите твърдят, че основното предизвикателство пред Индонезия при присъединяването ѝ към БРИКС ще бъде да докаже, че участието ѝ служи на националните интереси, без да се нарушават принципите ѝ на необвързаност, особено пред Съединените щати и техните съюзници.

Макар че потенциалното членство на Индонезия в БРИКС може да засили влиянието на групата и да промени геополитическата динамика, подходът ѝ ще определи дали може да извлече ползи, като същевременно избягва участие в проблеми, които могат да доведат до ескалация на напрежението. Важно е да се отбележи, че участието на Индонезия не бива да се тълкува погрешно единствено като присъединяване към Китай или заемане на антизападна позиция.

В очите на международната общност Индонезия остава държава със значително регионално влияние, способна да се ангажира конструктивно с различни глобални участници, включително БРИКС и западния свят.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто пазарът може да достигне $20 трилиона, твърди съветник на Доналд Тръмп

Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.

06.07.2025 11:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “БРИКС: Защо Индонезия не иска да се присъедини към съюза”

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.