Алиансът БРИКС планираше идеята да подкрепи бъдещата си валута със злато, за да оспори световното господство на щатския долар.
През последната година някои от членовете на алианса натрупаха огромни количества злато. Китай, Русия и Индия са трите държав, купили най-много злато през тази година, натрупвайки благородния метал като резерви в централните си банки.
Въпреки това идеята на БРИКС да подкрепи новата си валута със злато, за да се пребори с американския долар, е лоша според мнозина. Ако валутните войни се сведат до златото, тогава САЩ ще спечелят с лекота.
БРИКС вече е алианс от 11 членове, тъй като през август в блока бяха приети шест нови държави, а именно Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет, Аржентина, Иран иЕтиопия. САЩ обаче притежават най-голям брой златни резерви от всички страни от БРИКС, взети заедно.
Към 2023 г. САЩ притежават 8,133 тона злато и никоя друга държава не се доближава до това постижение. Предишният алианс от 5 държави притежаваше 5,495 тона злато през 2023 г.
Дори след като алиансът стана 11-членна група, новоразширеният съюз притежава 6,600 тона злато общо в съответните си централни банки.
По-долу са представени златните резерви, натрупани от новия блок на БРИКС:
В заключение може да се каже, че идеята за обезпечаване на новата валута със злато има голям шанс да се провали, тъй като САЩ разполагат с повече резерви от благородния метал, отколкото всички съюзи, взети заедно.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.