Инфлацията в САЩ, измерена чрез промяната в индекса на потребителските цени (ИПЦ), нарасна до 3.7% на годишна база през август спрямо 3,2% през юли, съобщи в сряда Бюрото за трудова статистика на САЩ (BLS).
Този показател надхвърли пазарните очаквания от 3.6%. Като първоначална реакция на новината щатският долар поскъпна.
От средата на юли насам щатският долар (USD) се представя по-добре от конкурентите си, тъй като публикуваните макроикономически данни подчертават сравнително оптимистичните резултати на американската икономика и затегнатите условия на пазара на труда.
В последната си публична изява на симпозиума в Джаксън Хоул на 25 август председателят на Федералния резерв (ФЕД) Джером Пауъл потвърди, че ФЕД е готов да повиши допълнително основния лихвен процент, ако това е необходимо.
„Инфлацията остава твърде висока, процесът на понижаване на инфлацията все още има да извърви дълъг път, дори и при по-благоприятните последни показания“, заяви Пауъл.
Данните за индекса на потребителските цени в САЩ могат да променят начина, по който пазарите оценяват перспективите за лихвените проценти на Фед, и да окажат значително влияние върху оценката на щатския долар.
От Barclays очакват Фед да повиши основния си лихвен процент още веднъж през тази година – с четвърт процентен пункт, след като за 16 месеца го повиши с 5.25 пункта. Това е най-агресивната му кампания за борба с инфлацията от четири десетилетия насам.
Някои икономисти очакват ФЕД да запази лихвените проценти стабилни на заседанието следващата седмица, но да ги повиши отново през ноември.
Въпреки че увеличението на заплатите напоследък започна да изпреварва инфлацията, много американци казват, че не усещат ползите от това.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.