Според информацията Китай се е противопоставил на очакваното председателство на САЩ на Г-20 през 2026 г. Този ход подчертава дълбоко вкорененото недоверие между Пекин и Вашингтон.
По време на дипломатическите срещи на срещата на върха на Г-20 в Ню Делхи тази седмица китайски официални лица изразиха несъгласието си САЩ да поемат ротационното лидерство на групата на водещите икономики. Опитът им обаче в крайна сметка се оказа неуспешен.
Спорът за това кой ще бъде домакин на Г-20 през 2026 г. засили напрежението между китайско-американските отношения, включвайки различни теми, обсъждани на годишната среща на световните лидери. Това включваше конфликта на Русия с Украйна и усилията за борба с изменението на климата.
Обикновено възлагането на ротационното председателство на Г-20 – роля, която включва определянето на дневния ред на дискусиите на групата за съответната година, провеждането на министерски срещи и домакинството на срещата на върха на лидерите – е безспорен процес, следващ свободен график.
Според информацията китайските дипломати са призовали в тазгодишната декларация за срещата на върха на Г-20 да не се споменава очакваното председателство на САЩ през 2026 г.
Западните държави, включително Обединеното кралство, се противопоставиха на този ход на Китай:
Предвиждаме да се съберем отново в Бразилия през 2024 г. и в Южна Африка през 2025 г., както и в Съединените щати през 2026 г. при започването на следващия цикъл“, се посочва в съвместното изявление.
В събота Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на САЩ, информира репортерите:
Що се отнася до Китай, мога само да заявя, че комуникирането е финализирано, включително споменаването на Съединените щати като домакин през 2026 г., а Китай се съгласи, както и всички членове на Г-20, и ние сме доволни от това.
САЩ представиха председателството си през 2026 г. като демонстрация на своята отдаденост на коалицията, която беше разтърсена от геополитическите разцепления, породени от конфликта на Русия с Украйна.
„Ние самите сме нетърпеливи да бъдем домакини на Г-20 през 2026 г. Дори при липсата на активно участие на Русия и напрежението, което породи войната, все още възприемам Г-20 като изключително ефективна„, отбеляза Джанет Йелън, министър на финансите на САЩ, в петък в Ню Делхи.
Източник: FinancialTimes
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.