Начало » Световните регулатори погнаха децентрализираните финанси

Световните регулатори погнаха децентрализираните финанси

09.09.2023 19:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Световните регулатори погнаха децентрализираните финанси

В четвъртък световните регулатори на ценни книжа представиха първоначалната си стратегия за установяване на отчетност в сферата на "децентрализираните финанси" (DeFi) и за укрепване на пазарната стабилност.

DeFi платформите позволяват дейности като отпускане на заеми, заемане на средства и спестяване с дигитални активи, като използват блокчейн технологията, за да заобиколят традиционните финансови пазачи.

Неотдавнашни инциденти, като срива на крипто борсата FTX и проблемите със стабилната монета Terra USD през 2022 г., подчертаха как смущенията на крипто пазара могат да предизвикат значителни отливи от DeFi, което доведе до свиване на сектора от $180 милиарда в края на 2021 г. до около $40 милиарда днес. IOSCO, глобалният орган на регулаторите на ценни книжа, също изрази загриженост относно прането на пари в DeFi сектора.

Туанг Лий Лим, председател на работната група по финтех в IOSCO, разсея погрешното схващане, че DeFi са изцяло децентрализирани, като отбеляза, че заинтересованите страни и механизми често отразяват традиционните финанси, което прави възможно идентифицирането на „отговорни лица“ независимо от оперативния модел.

IOSCO призна, че липсват стандартизирани данни за DeFi поради това, че участниците на пазара използват псевдонимни адреси. В отговор те предложиха рамка, която да гарантира защитата на инвеститорите, стабилността на пазара, управлението на риска, прозрачното оповестяване и международното регулаторно сътрудничество в 130 юрисдикции.

За да придобият цялостна представа за DeFi, регулаторите се насърчават да използват съществуващи или нови регулаторни рамки, за да идентифицират участващите физически и юридически лица.

Обществената консултация за тези предложения, съобразена с усилията на IOSCO през май за регулиране на крипто активите, ще продължи до средата на октомври, като се очаква рамката да бъде финализирана до края на 2023 г. Страните членки на IOSCO се ангажират да следват договорените препоръки, като някои от тях, като САЩ, вече проучват съвместимостта на DeFi със съществуващите регулации за ценни книжа.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Директорът на Coinbase настоява за регулиране на стабилните монети

Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.

07.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сенатор Уорън с критика към законопроекта за стабилните монети

Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.

06.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС планира да забрани анонимните криптовалути до 2027 година

От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.

05.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторът на Обединеното кралство обмисля забрана на крипто покупките чрез кредитни карти

Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.

03.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.