Начало » Европа погна технологичните гиганти Microsoft, Amazon, Apple и три други

Европа погна технологичните гиганти Microsoft, Amazon, Apple и три други

06.09.2023 15:51 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Европа погна технологичните гиганти Microsoft, Amazon, Apple и три други

Европейският съюз определи шест големи технологични компании, които възнамерява да контролира чрез въвеждането на нови разпоредби, насочени към насърчаване на конкуренцията.

Тези компании, определени като пазители, включват Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft и китайската компания ByteDance. Следователно те ще трябва да се придържат към законови изисквания, предназначени да променят начина, по който предоставят своите широко използвани онлайн услуги.

Какво определя тези компании като „пазители“?

Дружествата са класифицирани като „пазители“ въз основа на конкретни количествени критерии, които трябва да бъдат изпълнени. Това включва годишни приходи от поне €7.5 милиарда на пазара на ЕС или пазарна капитализация от поне €75 милиарда, изчислена за последните три финансови години. Освен това те трябва да имат и повече от 45 милиона месечни потребители и 10,000 годишни бизнес потребители.

Европейският съюз е определил 22 платформени услуги, управлявани от тези шест пазители, които попадат в обхвата на Закона за дигиталните пазари (DMA). Това законодателство прилага установените принципи на политиката в областта на конкуренцията към съвременната среда на 21-ви век.

Онлайн услугите, които са обект на последните разпоредби на ЕС, са следните:

  • Alphabet: Android, Google Search, Chrome, Google Maps, Google Play, Google Shopping, Google Ads и YouTube
  • Amazon: Amazon Marketplace и Amazon Ads
  • Apple: App Store, Safari и iOS
  • ByteDance: TikTok
  • Meta: Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger, Meta Marketplace и Meta Ads

Освен това имаше очаквания, че Samsung ще бъде включена в списъка на ЕС, но тя видимо отсъства от най-новия официален списък. В няколко други изненадващи пропуска не са включени и услуги като Gmail и Outlook.com на Microsoft. ЕС предостави обяснение за това, като заяви:

Комисията установи, че макар Gmail, Outlook.com и Samsung Internet Browser да отговарят на праговете съгласно DMA, за да бъдат квалифицирани като „пазители“, Alphabet, Microsoft и Samsung са предоставили достатъчно обосновани аргументи, показващи, че тези услуги не се квалифицират като „“портали““ за съответните услуги на основната платформа.

Освен това последствията от нарушаването на тези разпоредби могат да варират от глоби до 10% от световните годишни приходи на компанията. В случаи на тежки и повтарящи се нарушения санкциите могат да нараснат до 20%.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Директорът на Coinbase настоява за регулиране на стабилните монети

Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.

07.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сенатор Уорън с критика към законопроекта за стабилните монети

Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.

06.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС планира да забрани анонимните криптовалути до 2027 година

От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.

05.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторът на Обединеното кралство обмисля забрана на крипто покупките чрез кредитни карти

Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.

03.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.