Европейският съюз определи шест големи технологични компании, които възнамерява да контролира чрез въвеждането на нови разпоредби, насочени към насърчаване на конкуренцията.
Тези компании, определени като пазители, включват Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft и китайската компания ByteDance. Следователно те ще трябва да се придържат към законови изисквания, предназначени да променят начина, по който предоставят своите широко използвани онлайн услуги.
Дружествата са класифицирани като „пазители“ въз основа на конкретни количествени критерии, които трябва да бъдат изпълнени. Това включва годишни приходи от поне €7.5 милиарда на пазара на ЕС или пазарна капитализация от поне €75 милиарда, изчислена за последните три финансови години. Освен това те трябва да имат и повече от 45 милиона месечни потребители и 10,000 годишни бизнес потребители.
Европейският съюз е определил 22 платформени услуги, управлявани от тези шест пазители, които попадат в обхвата на Закона за дигиталните пазари (DMA). Това законодателство прилага установените принципи на политиката в областта на конкуренцията към съвременната среда на 21-ви век.
Онлайн услугите, които са обект на последните разпоредби на ЕС, са следните:
Освен това имаше очаквания, че Samsung ще бъде включена в списъка на ЕС, но тя видимо отсъства от най-новия официален списък. В няколко други изненадващи пропуска не са включени и услуги като Gmail и Outlook.com на Microsoft. ЕС предостави обяснение за това, като заяви:
Комисията установи, че макар Gmail, Outlook.com и Samsung Internet Browser да отговарят на праговете съгласно DMA, за да бъдат квалифицирани като „пазители“, Alphabet, Microsoft и Samsung са предоставили достатъчно обосновани аргументи, показващи, че тези услуги не се квалифицират като „“портали““ за съответните услуги на основната платформа.
Освен това последствията от нарушаването на тези разпоредби могат да варират от глоби до 10% от световните годишни приходи на компанията. В случаи на тежки и повтарящи се нарушения санкциите могат да нараснат до 20%.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.