Home

Насочват ли се БРИКС и Западът към нова Студена война? 

03.09.2023 20:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Насочват ли се БРИКС и Западът към нова Студена война? 

Преместването на глобалния икономически център на тежестта към Изтока е неоспорима реалност, обусловена от демографски и икономически фактори като производствените разходи. 

В същото време Европа и САЩ ще останат значими икономически играчи. Тези промени в световната икономика неизбежно ще доведат до по-многополюсен световен политически ред, в който Китай, Европа, Индия и САЩ ще бъдат основни центрове на влияние.

В статия от 27 август Джим О’Нийл твърди, че влиянието на БРИКС ще зависи по-скоро от тяхната ефективност, отколкото само от размера им. Нарастващият БРИКС вероятно ще успее постепенно да намали зависимостта си от базираната на долара международна финансова система, въпреки че тази трансформация вероятно ще отнеме няколко десетилетия, за да достигне критична точка.

Дали това ще се разглежда като положително или отрицателно, зависи от степента на обвързаност на икономиката на дадена страна със САЩ.

Много държави от БРИКС, включително Китай, Египет, Индия, Саудитска Арабия и Южна Африка, имат икономики, тясно свързани със САЩ. Следователно те имат интерес от бавен и стабилен преход към по-отворена международна финансова система, който да осигури достатъчно време за адаптация.

Тази логика се отнася и за промените в глобалната рамка за управление. Освен Русия, всички останали държави от БРИКС имат интерес да управляват промените в глобалния ред с постепенно темпо, за да избегнат нестабилност. 

Също така всички държави от БРИКС, с изключение на Русия, твърдо подкрепят многостранния подход, в основата на който стои Организацията на обединените нации. 

Следователно е възможно да има повече общи интереси между западните държави и членовете на БРИКС, отколкото предполагат сензационните заглавия.

Въпреки че предпазливостта е оправдана, може би е разумно да се проучи сътрудничеството в областите, в които съществуват общи интереси, вместо да се приема, че БРИКС и Западът са стратегически съперници на всички фронтове.

Източник: TheGlobalObservatoy

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Как стейкинг наградите влияят на блокчейн мрежите?

Franklin Templeton се включи в дебата дали стейкинг възнагражденията, които допринасят за инфлацията на предлагането на токени, трябва да се разглеждат като разход за мрежата.

30.09.2024 9:32 3мин. четене Alexander Zdravkov

CryptoQuant призовава за регулиране, което да стимулира растежа на Web3

Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, подчерта значението на регулирането за бъдещия растеж на Web3 и криптовалутното пространство.

30.09.2024 9:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple се доближава до пускането на стабилната си монета след масово емитиране на токени

Неотдавна Ripple изсече почти всички свои токени RLUSD, като в неделя произведе около 99% от тях в Етериум и в счетоводната книга XRP.

30.09.2024 8:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Nasdaq отправя сериозно предупреждение за долара

Анализатор на Nasdaq изрази загриженост относно съюза БРИКС, предупреждавайки, че блокът може да предизвика криза за щатския долар.

30.09.2024 8:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.