През август чуждестранните инвеститори се отказаха от китайски акции за историческата сума от $12 милиарда, предизвикано от нарастващите опасения за забавянето на икономическата активност на страната и задълбочаващата се криза в сектора на недвижимите имоти.
Въпреки уверенията на китайското правителство да подкрепи пазара на недвижими имоти, производственият сектор на страната преживя петия си пореден месец на свиване. Обикновено този сектор допринася за една четвърт от годишната икономическа активност.
Освен това напрежението между Китай и Съединените щати обезкуражи западните инвеститори да разглеждат китайски активи, като министърът на търговията Джина Раймондо определи Китай като „непривлекателна инвестиционна дестинация„.
Изчисленията на „Financial Times“ показват, че офшорните търговци са продали акции, регистрирани на фондовите борси в Шанхай и Шънджън, на стойност близо $12.4 милиарда, което представлява най-високото месечно освобождаване от акции от 2014 г. насам.
Недоволството на инвеститорите пренасочи вниманието им от широките мерки за икономическо стимулиране към по-целенасочена подкрепа за строителните предприемачи – стъпка, която китайските лидери се колебаеха да предприемат. Нараснаха и опасенията относно растежа на БВП на Китай и повишените политически рискове в американско-китайските отношения.
Неотдавнашните събития допълнително засилиха опасенията за сектора на недвижимите имоти, като известни строителни предприемачи като Country Garden не изпълниха задълженията си по облигации, а акциите на China Evergrande се сринаха с 90% при възобновяването на търговията.
Понастоящем инвеститорите следят отблизо политиките в областта на недвижимите имоти, въпреки че някои неотдавнашни промени, като например облекчаването на условията за ипотечно кредитиране, се считат за недостатъчни.
Забавянето на икономическия растеж доведе до спад в оценките на китайските акции, което рязко контрастира с двуцифрените печалби, наблюдавани на световните пазари. Усилията за укрепване на инвеститорските нагласи, като например намаляването на таксите за търговия, не доведоха до трайна подкрепа.
Алисия Гарсия-Хереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis, подчерта намалените очаквания за значителни фискални стимули. Тя подчерта необходимостта от значителна подкрепа, за да се възстанови доверието на инвеститорите, което остава несигурно.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.