Групата участва в дискусии относно приемането на местни валути сред своите членове за трансгранични транзакции, като целта е да се намали зависимостта от щатския долар.
Наскоро държавите членки отправиха покани към още шест държави за потенциално членство в алианса: Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет, Аржентина, Иран и Етиопия.
Въпреки това експерт в областта на финансите очаква, че разширяването на БРИКС може да ускори процеса на дедоларизация. Това би могло да доведе до намаляване на използването на щатския долар за глобални парични преводи, което потенциално може да накара коалицията да се ангажира с търговия с други развиващи се страни, използвайки техните собствени местни валути.
Това развитие може да постави щатския долар в неизгодно положение, тъй като конкурентни валути навлизат на световните търговски пазари.
Сун Ци, изпълнителен директор на Центъра за руски и централноазиатски изследвания към Шанхайската академия за социални науки, твърди, че разширяването на БРИКС ще ускори инициативите, насочени към намаляване на зависимостта от щатския долар.
„С присъединяването на все повече държави, заедно с партньорите от БРИКС+, преходът към използване на местни или алтернативни валути за взаимни търговски разплащания ще отбележи значителен ръст, което ще ускори процеса на дедоларизация„, заяви той в интервю за руския информационен източник ТАСС.
Финансовият специалист посочи, че много други развиващи се страни намират новия търговски модел, предложен от БРИКС, за привлекателен.
„За мнозинството от развиващите се страни приоритетът на развитието е от първостепенно значение. Ето защо рамката за сътрудничество, предлагана от БРИКС, е значително привлекателна за тези нации„, обясни той.
Експертът посочи още, че предстоящата 15-та среща на върха на БРИКС в Йоханесбург ще включва дискусии за местните валути.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.