Групата участва в дискусии относно приемането на местни валути сред своите членове за трансгранични транзакции, като целта е да се намали зависимостта от щатския долар.
Наскоро държавите членки отправиха покани към още шест държави за потенциално членство в алианса: Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет, Аржентина, Иран и Етиопия.
Въпреки това експерт в областта на финансите очаква, че разширяването на БРИКС може да ускори процеса на дедоларизация. Това би могло да доведе до намаляване на използването на щатския долар за глобални парични преводи, което потенциално може да накара коалицията да се ангажира с търговия с други развиващи се страни, използвайки техните собствени местни валути.
Това развитие може да постави щатския долар в неизгодно положение, тъй като конкурентни валути навлизат на световните търговски пазари.
Сун Ци, изпълнителен директор на Центъра за руски и централноазиатски изследвания към Шанхайската академия за социални науки, твърди, че разширяването на БРИКС ще ускори инициативите, насочени към намаляване на зависимостта от щатския долар.
„С присъединяването на все повече държави, заедно с партньорите от БРИКС+, преходът към използване на местни или алтернативни валути за взаимни търговски разплащания ще отбележи значителен ръст, което ще ускори процеса на дедоларизация„, заяви той в интервю за руския информационен източник ТАСС.
Финансовият специалист посочи, че много други развиващи се страни намират новия търговски модел, предложен от БРИКС, за привлекателен.
„За мнозинството от развиващите се страни приоритетът на развитието е от първостепенно значение. Ето защо рамката за сътрудничество, предлагана от БРИКС, е значително привлекателна за тези нации„, обясни той.
Експертът посочи още, че предстоящата 15-та среща на върха на БРИКС в Йоханесбург ще включва дискусии за местните валути.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.