В четвъртък министърът на финансите на Южна Африка заяви, че коалицията БРИКС не възнамерява да замени утвърдени международни платежни системи като SWIFT.
Вместо това групата има за цел да проучи възможността за създаване на система, която може да подобри търговията, извършвана в местни валути.
След приключването на тридневната среща на върха на БРИКС в Йоханесбург лидерите на алианса обявиха решението си да възложат на съответните си финансови министри задачата да проучат въпросите, свързани с местните валути, платежните механизми и платформи. Очаква се в рамките на една година да бъде представен цялостен доклад по тези въпроси.
Русия, която е изправена пред тежки икономически последици поради западните санкции, произтичащи от участието ѝ във войната в Украйна, проявява особен интерес към дедоларизацията. Страната е изключена от използването на SWIFT.
Енох Годонгвана, домакин на срещата на върха на финансовите министри от БРИКС, уточни, че предложената система не е предназначена да служи като заместител на SWIFT. Вместо това тя е замислена като платежна система, която да улесни по-широкото използване на местните валути.
Въпреки че идеята за въвеждане на единна валута на БРИКС – идея, предложена по-рано от бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва – не беше във фокуса на дискусиите на финансовите министри, Годонгвана подчерта, че прилагането на подобна концепция ще бъде свързано с предизвикателства.
Източник: Reuters
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.