БРИКС отправи покани няколко държави да се присъединят към нейния съюз - група, която се занимава със защита на интересите на "глобалния юг".
По време на тридневната среща на върха, проведена в Йоханесбург, приоритет имаха обсъжданията относно разширяването на БРИКС. Макар че всички настоящи членове на БРИКС открито изразиха подкрепата си за разширяване на групата отвъд първоначалните ѝ пет държави, имаше признаци на различни мнения сред лидерите относно степента и скоростта на това разширяване.
Според информацията държавите членки се подготвят да включат в коалицията си Саудитска Арабия, известен износител на петрол, заедно с няколко други държави, с цел да засилят глобалното си влияние. Обмисля се включването и на държави от Близкия изток, като Египет. Окончателният списък на новите членове обаче все още се обсъждаше късно в сряда.
Потенциалното включване на Саудитска Арабия в БРИКС би могло да окаже значителна подкрепа на усилията на престолонаследника принц Мохамед бин Салман да диверсифицира саудитската икономика. През последните няколко години този ход също така сближи Саудитска Арабия с Русия и Китай.
Стимулът за това разширяване дойде главно от Китай, с подкрепата на Русия и Южна Африка. Индия изрази резерви по отношение на възможността по-голямата група БРИКС да бъде прекалено доминирана от Китай, а Бразилия изрази загриженост от евентуално обтягане на отношенията ѝ със западните държави.
Президентът на Южна Африка Кирил Рамафоса обяви, че първият етап от разширяването ще обхване Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и ОАЕ като нови членове на БРИКС.
Включването на тези държави е планирано да влезе в сила от 1 януари 2024 г. Рамафоса подчерта, че в резултат на продължителни обсъждания е постигнато споразумение относно основните принципи, критерии и процедури, регулиращи процеса на разширяване на БРИКС. Той заяви, че е постигнат консенсус по първоначалния етап на разширяването, като следващите етапи ще бъдат последвани своевременно.
Според последния доклад за прозрачността на Kraken през 2024 г. броят на правителствените искове за данни е нараснал с 39%, като водещи са американските агенции.
Виталик Бутерин изрази разочарование от това, което смята за промяна в ценностите в крипто индустрията, особено във връзка с предпазливата позиция на Етериум по отношение на блокчейн хазарта.
MANSA, компания за трансгранични плащания, си осигури финансиране в размер на $10 милиона, като водещата инвестиция е от Tether.
Джейми Коутс, водещ стратег по дигиталните активи в Real Vision, смята, че бичият импулс на крипто пазара далеч не е достигнал своя връх.