БРИКС - коалиция от ключови нововъзникващи икономики в момента се събира в Южна Африка за ключова среща на върха, която има значение за бъдещата траектория на групата и нейния отговор на възприемания като доминиран от Запада глобален ред.
Въпреки че страните от БРИКС придобиват все по-голяма популярност в световен мащаб, те са изправени и пред вътрешни трудности. Отсъствието на Русия на срещата на върха се дължи на потенциални заповеди за арест за предполагаеми военни престъпления, Китай и Индия се борят с граничен спор, а Индия поддържа тесни връзки със Съединените щати въпреки съперничеството между Пекин и Вашингтон.
В момента групата разглежда официални заявления от около двадесет държави, които искат да се присъединят към нейните редици. Дискусията за разширяването на групата е основна тема на тридневната среща на върха, която е първата лична среща на лидерите на БРИКС (с изключение на руския президент Владимир Путин) след началото на пандемията. Южноафриканският президент Сирил Рамафоса подкрепя идеята за разширяване, като подчертава необходимостта от по-балансиран световен ред.
Посоката на идентичността и мисията на групата зависи от решенията за разширяване. Чрез разширяване на членския си състав държавите от БРИКС се стремят да утвърдят по-голямо влияние на международната арена и да се противопоставят на западното господство, въпреки промените в световната икономическа мощ.
Тъй като Китай и Русия се стремят да се противопоставят на напрежението в Запада, един по-голям блок на БРИКС може да послужи на техните геополитически цели. Посланикът на Китай в Южна Африка заяви, че много държави желаят да се присъединят към БРИКС, за да защитят интересите си в условията на едностранни санкции и юрисдикция.
Според експерти въпросът за разширяването представлява сериозно предизвикателство за съществуването на асоциацията. Макар че по-широкото присъствие би могло да засили глобалното влияние на групата и да противодейства на западната политическа доминация, мненията за разширяването се различават сред членовете.
Решението за включване на нови държави ще има дълбоки глобални последици. Страните, които кандидатстват за присъединяване, включително Аржентина, Мексико, Иран, Саудитска Арабия и други, имат различни мотиви – от икономически инициативи до оспорване на ръководената от САЩ глобална система.
Потенциалното присъединяване на антагонистично настроени към Запада държави може да насочи БРИКС към антизападна ориентация. Това разширяване би могло също така да засили водещата роля на Китай в преструктурирането на световните институции и консолидирането на представителството на развиващия се свят.
Въпреки вътрешните разногласия между съществуващите членове, на срещата на върха на БРИКС се очаква да бъдат разгледани критериите за избор на нови членове, което показва интереса на групата да разшири обхвата си. Предизвикателствата обаче са свързани с балансирането на различните гледни точки и осигуряването на съгласуван дневен ред, докато коалицията обмисля бъдещата си роля на световната сцена.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.