Според изявление на южноафриканския министър на външните работи Наледи Пандор осем държави от арабския регион официално са подали заявления за присъединяване към БРИКС - коалиция от бързоразвиващи се икономики.
Общият брой на страните, които искат да станат членове, според информацията е 23, включително тези осем арабски държави. На предстоящата среща на върха, насрочена за 22-24 август, лидерите на БРИКС ще се съберат, за да обсъдят разширяването на групата и получените заявления.
В изказването си Пандор посочи, че Южна Африка, в качеството си на председател на БРИКС, ще ръководи обсъждането на модела на разширяване, ръководните принципи и установените стандарти по време на срещата на върха.
Тя изрази оптимизъм за постепенното постигане на консенсус по въпроса за разширяването на БРИКС и очаква продуктивни дискусии по време на срещата.
Страните от арабския регион, които са подали молба за членство в БРИКС, са Алжир, Бахрейн, Египет, Кувейт, Мароко, Палестина, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Сред другите държави, които искат да се присъединят, са Бангладеш, Иран, Казахстан, Нигерия, Сенегал, Етиопия, Беларус, Боливия, Аржентина, Венецуела, Виетнам, Куба, Хондурас, Индонезия и Тайланд.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.