Икономистите на JP Morgan Chase & Co. промениха прогнозата си за рецесия за икономиката на САЩ, като се присъединиха към други, които прогнозират, че няма да има рецесия.
Главният икономист на банката обяви тази промяна, подкрепена от повишената оценка за икономическия растеж от 2.5% за текущото тримесечие.
Съобщението предизвика пазарна реакция, като S&P 500 спадна с 50 пункта, заличавайки $400 милиарда пазарна капитализация. Новата прогноза на JP Morgan за 2024 г. е за „скромен, невисок растеж„, който се дължи на обещаващо повишаване на производителността и неинфлационен потенциал за растеж.
Рафаел Бостик, президент на Федералния резерв на Атланта, подчерта предпазливостта по отношение на лихвените проценти поради неотдавнашното забавяне на инфлацията.
Докладът за заетостта в САЩ за юли не оправда очакванията, като бяха добавени 187,000 работни места, но равнището на безработица остана стабилно на 3.5%. Средното почасово заплащане показа подобрение, което дава надежда за пазара на труда.
Bank of America и Федералният резерв също коригираха икономическите си прогнози, сигнализирайки за потенциална промяна в общите нагласи. Въпреки положителните показатели динамиката на пазара на труда беше по-слаба от първоначално отчетената, като бяха ревизирани в посока надолу данните за заетостта в неселскостопанския сектор за май и юни.
Актуализираната прогноза на JP Morgan привлече вниманието към крипто пазара, предполагайки потенциално подобрение на нагласите и цените с възвръщането на апетита за риск.
Биткойн и Етериум се задържаха над ключовите нива, а Шиба Ину нарасна с 9.72% в рамките на 24 часа, въпреки незначителните спадове при алткойните като Лайткойн и XRP.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.