В петък бе направено важно съобщение, което разкри, че страна е подала молба да стане акционер в групата БРИКС със значителна вноска от $1.5 милиарда.
Това е първият път, в който се разкрива стойността на вноската, а президентът на страната сподели тази информация по време на интервю за Китайската централна телевизия.
В изявлението си Абделмаджид Теббун, президенът на Алжир заяви:
„Официално подадохме молба за присъединяване към групата БРИКС, изпратихме писмо с искане да бъдем членове-акционери на банката… Първата вноска на Алжир в банката ще бъде $1.5 милиарда.“
Банката на БРИКС, известна като Новата банка за развитие, се управлява от страните от БРИКС, а именно Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, и е със седалище в Шанхай, Китай.
Банката е създадена през 2014 г., а първоначалните вноски на държавите членки се оценяват на $100 милиарда. Бившият бразилски президент Дилма Русеф е председател на банката от самото ѝ създаване и ще продължи да заема този пост до 2025 г.
Президентът Теббун изрази интереса на Алжир да се присъедини към групата БРИКС, за да диверсифицира икономиката си. По време на неотдавнашното си посещение в Русия той подчерта спешността при определянето на присъединяването на Алжир към групата.
С оповестяването на финансовия принос от $1.5 милиарда, които Алжир е готов да депозира в банката на БРИКС в очакване на одобрение на молбата, страната прави първата си практическа стъпка към членство в групата.
Важно е да се отбележи, че банката позволява на държави извън учредителите да правят вноски в капитала ѝ.
Освен това Алжир вече получи подкрепата на Русия и Китай в стремежа си да се присъедини към групата БРИКС, като евентуалното присъединяване може да бъде коментирано на предстоящата среща на върха на БРИКС, която ще се проведе в Южна Африка през август.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.