Според Артър Хейс, основател на BitMEX, интегрирането на Биткойн (BTC) в революцията на изкуствения интелект (AI) може да предизвика два различни етапа на вълнение.
В своя анализ Хейс предполага, че AI може да приеме Биткойн като своя основна валута, превръщайки се в движеща сила на своята икономика.
Хейс прогнозира, че тъй като правителствата по света се борят с нарастващите държавни дългове, те ще прибягнат до печатането на повече пари, което ще доведе до нова ера на количествени облекчения. В този сценарий той смята, че AI ще се превърне в основен бенефициент, привличайки поток от новосъздадени пари, търсещи инвестиционни възможности.
Макар че много сектори на икономиката може да се сблъскат с недостиг на капитал, очаква се компаниите, занимаващи се с AI и роботика, да получат повече финансиране, отколкото всъщност се нуждаят на сегашния етап от развитието си.
Според Хейс интегрирането на Биткойн в икономическата рамка на AI може да доведе до сближаване на две различни тенденции, което потенциално може да доведе до голям икономически бум.
Едната тенденция е желанието за избягване на инфлацията в рамките на традиционните финансови системи, тъй като хората търсят алтернативи, за да опазят богатството си.
Другата тенденция включва вълнението, свързано със следващата фаза на еволюцията на човека и компютъра, тъй като инвеститорите са нетърпеливи да участват в технологичния напредък.
Тази конвергенция на тенденциите може да доведе до надценяване от страна на инвеститорите на перспективите за растеж и като следствие да повиши стойността на мрежата Биткойн до нива, които може да изглеждат преувеличени. Хейс предвижда рязко нарастване на инвестициите както в изкуствен интелект, така и в Биткойн през следващите три години.
Той предполага, че пикът на спекулативните инвестиции за растеж, характеризиращ се с прекомерен ентусиазъм, може да настъпи между 2025 и 2026 г.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.