Известният икономист и автор на бестселъри Насим Талеб твърди, че Федералният резерв е допуснал сериозна грешка преди 15 години, която сега ще има последици за обикновените американци.
Според Талеб цяло едно поколение търговци е станало зависимо от нулевите лихвени проценти в резултат на разхлабената парична политика на Фед през последното десетилетие и половина. Това от своя страна ги е направило неподготвени да работят в среда с по-високи лихвени проценти.
Талеб предупреди, че ще има последствия, тъй като американците ще бъдат принудени да се справят с предизвикателствата, свързани с увеличените капиталови разходи. Той критикува Фед за това, че по време на дълговата криза през 2008 г. е изпаднал в паника и прибързано е намалил лихвените проценти до нула.
Според него такава драстична мярка е била ненужна и е затруднила повишаването на лихвите. В резултат на това цяло едно поколение търговци и финансови участници нямат истинско разбиране за значението на лихвените проценти.
Според Талеб настоящата ситуация поставя началото на нова ера, характеризираща се с още по-високи нива на задлъжнялост от преди.
Той смята, че основната роля на Федералния резерв е да поддържа ценова стабилност и макар че паричната политика е предназначена за решаване на краткосрочни проблеми, тя е използвана неуместно като заместител на провеждането на необходимите структурни реформи. Той разглежда това като съществена грешка, която неизбежно ще доведе до негативни последици.
Талеб, който е известен с критичната си позиция по отношение на криптовалутите, също така изтъкна опасенията си за прегряване и потенциално отслабване на пазара на недвижими имоти. Той предположи, че сегашната икономическа разплата, за която предупреждава, може да се отрази в този конкретен пазарен сегмент.
При положение, че оценките на недвижимите имоти надхвърлят зашеметяващите сто трилиона долара, а лихвите по ипотечните кредити вече достигат 7% с тенденция към нарастване, Талеб смята, че и бизнес пейзажът на стартъпите се е променил.
Преди стартиращите предприятия наблягаха на паричния поток, но сега разчитат на продажбата на бъдещо финансиране на други страни – промяна, която допълнително допринася за нестабилността на цялостната структура.
Меме монетите доминират крипто пазара през юли, като досега през месеца са надминали всички други сектори с впечатляваща възвръщаемост от 30.06%, според най-новите данни на CoinDesk.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.