Начало » Други » Байдън иска да ограничи достъпа на китайски компании до определени услуги

Байдън иска да ограничи достъпа на китайски компании до определени услуги

05.07.2023 12:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Байдън иска да ограничи достъпа на китайски компании до определени услуги

Според запознати източници администрацията на Байдън планира да наложи ограничения на достъпа на китайски компании до американски компютърни облачни услуги.

Този ход може допълнително да обтегне отношенията между двете икономически суперсили. Ако бъде въведено, новото правило вероятно ще изисква от американските доставчици на облачни услуги, като Amazon и Microsoft, да поискат разрешение от правителството на САЩ, преди да предлагат на китайски клиенти облачни изчислителни услуги, които използват усъвършенствани AI чиповe.

Това развитие следва поредица от неотдавнашни мерки, предприети от Вашингтон и Пекин в продължаващия им конфликт за достъп до глобалната верига за доставки на технологии. В отговор на действията на САЩ Пекин наскоро обяви ограничения върху износа на метали, използвани в производството на усъвършенствани чипове, точно преди посещението на министъра на финансите Джанет Йелън в Китай.

За да се справи със значителен пропуск, предложеното ограничение има за цел да попречи на китайските компании в сектора на изкуствения интелект да заобикалят съществуващите правила за контрол на износа, като използват облачни услуги.

Понастоящем тези услуги дават възможност на клиентите да получат достъп до мощни изчислителни възможности, без да е необходимо да закупуват контролирано оборудване, включително специфични чипове като чиповете A100 на Nvidia.

Очаква се Министерството на търговията на САЩ да обяви това действие през следващите седмици като част от разширяването на своята политика за контрол на износа на полупроводници, въведена през октомври. На нея се гледа като на усилие да се ограничи трансферът на чипове и други продукти и услуги към китайски компании, продиктувано от опасения за напредъка на Китай в технологиите за изкуствен интелект и потенциалните им военни приложения.

Забраната на облачните услуги ще бъде най-новият ход в ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай, насочен конкретно към полупроводниците и други модерни технологии. В отговор Китай забрани на някои компании да купуват продукти от Micron Technology, водещ американски производител на чипове за памет.

За да намали рисковете, свързани с включването на конкретни видове чипове в черния списък, администрацията на Байдън би могла също така да наложи ограничения на американските компании за облачни услуги, като им попречи да предлагат услуги на потребители, свързани с военни, охранителни или разузнавателни служби в Китай и други проблемни държави.

Тази нова политика би разширила обхвата на мерките за експортен контрол до по-широк кръг от компании извън производителите на полупроводници и оборудване. Сред американските доставчици на облачни услуги се очаква Amazon Web Services и Azure на Microsoft да бъдат значително засегнати поради съществуващото им присъствие на китайския пазар.

Освен това се очаква в рамките на актуализацията САЩ да уеднаквят своя списък с контролирано оборудване за производство на чипове с Нидерландия и Япония. Холандското правителство вече публикува официални правила, изискващи от неговите компании да получат разрешение от правителството, преди да продават определени видове оборудване за производство на чипове в чужбина.

Съгласно съществуващия режим на САЩ за контрол на износа, производителите на чипове трябва да получат лиценз от Министерството на търговията за износ на специфични чипове, използвани за напреднали изчисления на изкуствения интелект и суперкомпютри, особено тези, които се използват в съвременните оръжейни системи.

Извън контрола върху износа американските служители и законодатели обмислят мерки за ограничаване на дейността на китайски доставчици на облачни услуги като Alibaba и Tencent в САЩ.

Източник: TheWallStreetJournal

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.