НАЧАЛО Други

Федералният резерв сигнализира за тревожното състояние на икономиката на САЩ

04.07.2023 19:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Федералният резерв сигнализира за тревожното състояние на икономиката на САЩ

Икономиката на САЩ е изправена пред ново предупреждение от страна на Федералния резерв, тъй като нефинансовите предприятия изпитват исторически нива на финансови затруднения.

От март 2022 г. насам паричната политика на САЩ значително се затяга, надминавайки предишните периоди на затягане от 70-те години на ХХ в. насам по отношение на дела на компаниите в затруднено положение.

Понастоящем 37% от дружествата са в затруднено положение, което поражда опасения относно потенциалното въздействие на повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.

Икономистите от Федералния резерв посочват, че последиците от тези политически мерки могат да бъдат значителни. Макар че е трудно да се определи точно въздействието върху инвестициите и заетостта, първоначалните изчисления сочат значителни последици.

Публично търгуваните компании в извадката представляват около 60% от общия обем на инвестициите в САЩ, които са силно чувствителни към парични шокове.

Компаниите от Compustat представляват около една трета от заетостта в неправителствения сектор, което подчертава потенциалните последици.

Като се има предвид сегашният висок дял на проблемните дружества, оценяван на 37%, се очаква неотдавнашното затягане на политиката да има по-изразени ефекти върху инвестициите, заетостта и цялостната икономическа активност в сравнение с предишни периоди на затягане.

Пикът на въздействието се очаква около една-две години след шока, което показва, че през 2023 г. и 2024 г. може да се наблюдават забележими последици.

Федералният резерв предупреди, че политиките му могат да приближат затруднените компании до фалит, което може да предизвика вълна от съкращения, които не са отчетени в данните. 

Следователно оценката на ефектите върху заетостта може да се окаже консервативна долна граница. От съществено значение е да се признае потенциалът за фалити и последваща загуба на работни места в резултат на предизвикани от политиката фалити на компании.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Топ 10 държави с най-голям дълг към Международния валутен фонд

От създаването си през 1944 г. МВФ е ключов играч в насърчаването на икономическия растеж в световен мащаб.

17.05.2024 12:00 1 мин. четене

БРИКС: Близо 15% ръст на китайския юан срещу долара за последните 20 години

Китайският юан се сблъска със спад от близо 1.9% спрямо щатския долар досега тази година, с леко покачване, наблюдавано тази седмица след спад в щатския долар след публикуването на данните за CPI.

17.05.2024 10:30 2 мин. четене

Прогнозите за цените на петрола стават все по-мечи

Търговците бързо намалиха бичите си позиции за суровия петрол миналата седмица, реагирайки на намаляващите премии и признаците за достатъчно предлагане на регионалните петролни пазари.

17.05.2024 9:00 2 мин. четене

Топ 8 съвета за успешно инвестиране в криптовалути

Инвестирането в криптовалута предлага уникални възможности, но и значителни предизвикателства и рискове, които не се срещат на традиционните пазари.

17.05.2024 7:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.