Понастоящем алиансът БРИКС обмисля създаването на нова валута за разплащане на международната търговия с намерението да оспори доминиращата роля на щатския долар като световна резервна валута.
Алиансът, състоящ се от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, ще вземе колективно решение за създаването на тази нова валута по време на предстоящата си среща на върха през август. Изглежда обаче, че Индия е единствената страна членка, която изразява незаинтересованост от тази инициатива.
По време на пресконференция в понеделник индийският министър на външните работи С. Джайшанкар заяви, че Индия няма намерение да приема валута на БРИКС. Това изявление, направено един месец преди срещата на върха, предполага, че Индия може да оттегли подкрепата си за предложената валута.
Въпреки това Джайшанкар подчерта, че Индия се фокусира основно върху укрепването на собствената си национална валута – рупията. Той потвърди, че повишаването на стабилността и стойността на рупията остава основен приоритет за индийското правителство.
Външният министър даде да се разбере, че валутата на БРИКС не е предмет на загриженост за Индия; вместо това тя ще продължи да дава приоритет на своята национална валута – рупията.
Джайшанкар се въздържа от предоставяне на допълнителни подробности, но намекна за възможността Индия да се оттегли от формирането на валутата на БРИКС.
Индия се откроява сред страните членки благодарение на стабилното си представяне на БВП, независимо от външната подкрепа на БРИКС. Следователно Индия смята, че може да се самоиздържа, без да разчита на предложената валута на БРИКС.
Освен това Индия поддържа силни икономически и дипломатически връзки със САЩ и Европа, като сключва търговски и военни споразумения на стойност милиарди долари. Следователно Индия не желае да застраши отношенията си със западните сили, като приеме неиздадена валута на БРИКС.
От друга страна, Индия остава предпазлива по отношение на влиянието на Китай в рамките на алианса БРИКС и продължава да бъде бдителна по отношение на потенциалното използване на БРИКС от комунистическата държава за обслужване на собствените ѝ интереси.
Индия е загрижена, че алиансът става силно ориентиран към Китай, като предоставя на комунистическата държава преференциално третиране в международните търговски споразумения.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.