Министърът на финансите на САЩ, Джанет Йелън призна, че с развитието на глобалната геополитическа обстановка е разумно да се очаква, че други държави постепенно ще търсят алтернативни варианти на щатския долар.
По време на изказването си на срещата „Годишни показания на министъра на финансите за състоянието на международната финансова система“ (The Annual Testimony of the Secretary of the Treasury on the State of the International Financial System), Йелън призна, че санкциите на САЩ могат да стимулират други държави да диверсифицират валутата си от долара, въпреки че призна предизвикателствата, пред които те могат да се изправят в тази насока.
В отговор на представителя на Тексас Висенте Гонзалес младши, който изрази опасения, че санкциите на САЩ биха могли да предизвикат „параноя“ у други държави, Йелън призна, че външната политика на правителството принуждава други държави да разработват планове за непредвидени ситуации при осъществяване на стопанска дейност.
Според нея когато се налагат санкции, страните, които се страхуват, че ще бъдат обект на тези санкции, са мотивирани да проучат алтернативни начини за извършване на транзакции, без да разчитат на долара.
Въпреки това според Йелън е значително по-трудно да се намерят жизнеспособни алтернативи и механизми за плащане във валути, различни от долара, особено когато си сътрудничим с нашите международни партньори.
Йелън призна, че държавите по света вече са започнали да диверсифицират валутните си авоари извън долара, но твърди, че тази тенденция е очаквана в условията на непрекъснато разширяваща се глобална икономика.
Тя заяви, че се наблюдава известно нарастване на натрупването на други резервни активи, но това е естествена последица в свят, в който държавите се стремят да диверсифицират своите авоари.
Йелън вярва, че с течение на времето трябва да очакваме постепенно нарастване на дела на другите активи, държани в резерв от държавите. Според нея макар че стремежът към диверсификация е присъщ, важно е да се отбележи, че доларът в преобладаващата си част остава преобладаващ резервен актив.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.
Меме монетите доминират крипто пазара през юли, като досега през месеца са надминали всички други сектори с впечатляваща възвръщаемост от 30.06%, според най-новите данни на CoinDesk.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.