Главният изпълнителен директор на частна инвестиционна компания на стойност $5.61 милиарда наскоро изрази загриженост относно продължаващата криза в банковия сектор.
Доун Фицпатрик, главен изпълнителен директор на Soros Fund Management, смята, че проблемният сектор продължава да проявява предупредителни знаци, които показват, че на хоризонта се задават още банкови фалити.
Фицпатрик очаква, че тези фалити ще се случат предимно сред по-малките банки, които може да не привлекат толкова внимание, колкото вече случилите се по-мащабни фалити. Тя подчертава, че в сектора съществуват основни проблеми, които все още не са напълно решени.
Директорът на компанията обсъди и необходимостта банките да бъдат подготвени за предстоящите регулаторни мерки, които тя определя като „доста строги“. Тя прогнозира, че Федералният резерв ще въведе регулации, задължаващи банките да оповестяват нереализираните си загуби от активи, особено от притежавани държавни облигации.
Този ход е част от цялостния преглед на банковото регулиране от страна на Федералния резерв, който вероятно ще доведе до засилени стрес тестове и премахване на изключенията за натрупания друг всеобхватен доход (AOCI). Освобождаването на AOCI позволяваше на банките да избягват пазарната оценка на активите си.
Освен това Фицпатрик очаква засилен контрол върху управлението на ликвидността, като посочва, че на този аспект не е било отделено достатъчно внимание по време на финансовата криза от 2008 г. Тя твърди, че предположенията относно депозитите са били неточни, което разкрива необходимостта от подобряване на практиките за управление на пасивите.
По време на разгара на банковата криза CNN съобщи, че американските банки се борят с нереализирани загуби в размер на $620 милиарда в резултат на строгите парични политики на Федералния резерв.
Банките, които бяха инвестирали значителни средства в американски облигации и държавни ценни книжа, когато лихвените проценти бяха близки до нулата, претърпяха значителни загуби в портфейла си, когато Федералният резерв агресивно повиши лихвените проценти.
Повишаването на лихвените проценти обезцени съществуващите облигации, тъй като правителството емитира нови дългови ценни книжа, предлагащи по-висока доходност.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.