Според данни, публикувани от Евростат в четвъртък, икономиката на еврозоната е изпаднала в техническа рецесия през първото тримесечие на 2023 г.
Данните за растежа както за първото, така и за последното тримесечие на 2022 г. бяха ревизирани в посока надолу, което допринесе за тази оценка.
В изявлението си, което впоследствие беше изтрито, Евростат посочи, че брутният вътрешен продукт (БВП) на еврозоната се е свил с 0.1% през първото тримесечие в сравнение с четвъртото тримесечие на 2022 г., което представлява 1.0% увеличение на годишна база.
Тези ревизирани данни се различават от първоначалните оценки, публикувани на 16 май, които предвиждаха растеж от 0.1% и 1.3%. Икономистите, анкетирани от Reuters, бяха прогнозирали средно нулев растеж и разширяване с 1.2%.
Низходящата ревизия може да се отдаде най-вече на статистическата служба на Германия, която предостави втора оценка, според която най-голямата икономика в еврозоната е била в рецесия в началото на 2023 г.
Освен това данните за четвъртото тримесечие на 2022 г. бяха коригирани до -0.1% от предварително отчетената нула, което потвърди техническата рецесия в еврозоната.
Очакванията за рецесия се появиха към края на предходната година поради предизвикателствата пред еврозоната, свързани с високите цени на енергията и храните и повишаването на лихвените проценти, целящи да контролират инфлацията. Първоначалните оценки обаче сочеха, че регионът е избегнал този резултат.
Освен Германия спад на БВП на тримесечна база отбелязаха и Гърция, Ирландия, Литва, Малта и Нидерландия.
Евростат обясни, че разходите на домакинствата са оказали отрицателно въздействие с 0.1 процентни пункта, публичните разходи са намалили БВП с 0.3 процентни пункта, а промените в материалните запаси са го понижили с 0.4 процентни пункта.
Обратно, бруто образуването на основен капитал допринесе за БВП с 0.1 процентни пункта, а нетната търговия добави 0.7 процентни пункта, тъй като вносът намаля.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.