JPMorgan, известна финансова институция, отбеляза нарастващата тенденция на дедоларизация, тъй като централните банки по света намаляват дела си в щатския долар.
Неотдавнашен доклад на стратезите на JPMorgan Мира Чандан и Октавия Попеску разкри, че делът на долара във валутните резерви, държани от централните банки, е достигнал исторически минимум от 58%.
Анализаторите подчертават още, че движението, наречено „дедоларизация“ става по-очевидно, когато се вземе предвид значителното нарастване на натрупването на злато от централните банки през последните пет години. В рамките на този период делът на златото в резервите е нараснал от 11% на 15%.
По-специално, банковият гигант UBS наскоро заяви, че тази година централните банки възнамеряват да придобият 700 метрични тона злато на стойност $48.74 милиарда. Тази промяна се дължи на опасенията на държавите относно геополитическите проблеми и продължаващата инфлация, които ги карат да избягват да разчитат на щатския долар.
Анализаторите на JPMorgan отчитат появата на признаци, свидетелстващи за дедоларизация. Те прогнозират, че тази тенденция ще продължи, въпреки способността на щатския долар да запази значителната си роля в световните търговски разплащания.
Стратезите разкриват, че през последните няколко десетилетия доларът и еврото са поддържали стабилен дял от 40% до 50% в търговските фактури. Освен това доминиращият дял на долара в обемите на валутната търговия е близо до най-високото си равнище за всички времена – 88%.
Анализаторите разкриват също така, че доларът остава водещата валута при плащанията по SWIFT, като на него се падат 43% от транзакциите. За сравнение, еврото представлява 32%, а китайският юан има дял от 2,3%.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.