Алиансът БРИКС прави значителни стъпки към намаляване на зависимостта от щатския долар и насърчава използването на съответните местни валути в международната търговия.
Все по-голям брой държави заявиха желанието си да се присъединят към алианса БРИКС и да приемат новата валута за трансгранични транзакции. Русия и Китай активно убеждават други държави да станат част от блока с цел да намалят господстващото положение на щатския долар.
Този ход на развиващите се страни представлява предизвикателство за световния резервен статут на щатския долар, което може да доведе до спад в стойността му.
По подобен начин Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (ASEAN), състояща се от 10 държави, сред които Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мианмар, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам, се съгласи да преустанови използването на щатския долар за трансгранични разплащания.
Вместо това те се ангажираха да използват собствените си местни валути за такива транзакции. Тази декларация на ASEAN подчерта решимостта им да намалят зависимостта си от долара и да установят нов глобален финансов ред.
Междувременно страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ) последваха примера на ASEAN.
Освен това страните членки Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства изразиха своя интерес да се присъединят към алианса БРИКС.
Също така Саудитска Арабия участва в дискусии относно предоставянето на финансиране на банката на БРИКС, известна като Новата банка за развитие („NDB“).
MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг съобщи, че компанията е постигнала споразумение с Комисията по ценните книжа и борсите за прекратяване на съдебния спор, което се очаква да бъде финализирано през следващата седмица.
Главният изпълнителен директор на Binance, Ричард Тенг, наскоро призова крипто общността да бъде по-предпазлива с инвестициите си, като подчерта значението на независимите проучвания.
Активността по пускането на токени на Solana значително се забави, като новите емисии спаднаха до 49,779 на 19 февруари, в сравнение с 95,578 в края на януари.
Валута без бъдеще.