Президентът Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти изпаднаха в безизходица в дискусиите си относно тавана на дълга на американското правителство в размер на $31.4 трилиона.
Маккарти настоява за съкращаване на разходите, което Байдън смята за крайно, а президентът се застъпи за нови данъци, които републиканците отхвърлят.
Въпреки различията и двете страни подчертаха необходимостта от избягване на дефолт и се ангажираха да продължат диалога. Не беше постигнато споразумение, а до потенциален фалит, който може да потопи икономиката, остават броени дни.
Министърът на финансите Джанет Йелън предупреди, че най-ранната очаквана дата за неизпълнение на задълженията остава 1 юни и че ако таванът на дълга не бъде повишен, Министерството на финансите може да не е в състояние да изпълни всички държавни задължения до началото на юни.
Последиците от неизпълнението на задълженията могат да доведат до рецесия и нестабилност на финансовите пазари.
Републиканците поискаха съкращаване на дискреционните разходи, изисквания за работа по някои програми за хора с ниски доходи и връщане на неизразходваните COVID-19 помощи като условия за повишаване на тавана на дълга.
Демократите имаха за цел да запазят нивата на разходите на тазгодишните стойности през 2024 г., докато републиканците искат да се върнат на нивата от 2022 г. и да наложат ограничения за ръста на разходите през следващите години.
И двете партии са изправени пред вътрешен натиск, като в редиците им има твърдолинейни фракции.
Някои крайно десни членове на фракцията „Свобода“ в Камарата на представителите призовават за прекратяване на преговорите, настоявайки Сенатът да приеме тяхното законодателство, прието от Камарата на представителите, което демократите отхвърлиха.
Маккарти рискува да се противопостави на собствената си партия, ако тя не е доволна от договореното от него споразумение.
Президентът Байдън, който отдаде приоритет на икономиката и се стреми към преизбиране, предложи замразяване на разходите на тазгодишните нива, но намери последното предложение на републиканците за неприемливо.
Той се противопостави на субсидиите за „Големия петрол“ и на данъчните облекчения в полза на богатите, които според него ще застрашат здравеопазването и хранителните помощи за милиони американци.
В обобщение, Байдън и Маккарти все още не намират общ език по въпроса за повишаване на тавана на дълга. Времето изтича и двете партии трябва да се справят с разногласията по отношение на съкращаването на разходите и данъчните корекции.
Рискът от неплатежоспособност се очертава, което води до значителни икономически последици.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.