През първото тримесечие на 2023 г. централните банки по света изтеглиха безпрецедентно количество китайски юани от валутните суап линии.
Това събитие служи като показател за нарастващата значимост на юана на международната сцена.
Валутните суапове включват едновременното отпускане и заемане от централните банки на валутите на другата страна със споразумение за размяна на главницата и плащане на договорен лихвен процент на определена бъдеща дата.
Китайската народна банка (КНБ) оповести, че в края на март общият непогасен остатък по всички валутни суапове е достигнал 109 милиарда юана ($15.6 милиарда), отбелязвайки втория по големина тримесечен скок в историята.
Освен това тази сума надхвърли нивото от края на 2022 г. с 20 милиарда юана. КНБ не оповести конкретните държави, които са се възползвали от това улеснение.
Това нарастване се дължи на факта, че все повече държави предпочитат да уреждат търговията си с Китай, използвайки местните си валути, като по този начин намаляват зависимостта си от щатския долар.
Например през април Аржентина обяви, че ще използва суаповата си линия, за да финансира вноса от Китай в отговор на спада на песото. Бразилия също се съгласи да урежда някои сделки в местни валути и предприе мерки за улесняване на транзакциите в юани с Китай.
Макар че строгият капиталов контрол в Китай представлява значителна пречка за повишаване на статута на юана, санкциите на САЩ срещу страни като Русия косвено подпомагат популяризирането на юана като алтернатива за международни транзакции.
Въпреки това не всички държави могат да се възползват от линиите си за обмен с КНБ. Например Шри Ланка не може да използва суаповото си споразумение с Китай на стойност $1.5 милиарда поради изискване, свързано с броя на месеците на покритие на вноса.
Въпреки това нарастващото влияние на китайския юан предизвика загриженост сред американските съюзници. Юанът все още е далеч от това да се превърне в световен стандарт, тъй като американският долар продължава да доминира в над 80% от международната търговия.
Преминаването от сегашната утвърдена система ще изисква значителни усилия и дълъг период от време.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.