Home

БРИКС: Каква ползва имат Алжир от присъединяване към съюза?

11.05.2023 6:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Каква ползва имат Алжир от присъединяване към съюза?

На 7 ноември 2022 г. от Алжир обявиха, че официално са подали молба за присъединяване към БРИКС, като кандидатурата веднага беше приветствана от двата гиганта на блока - Русия и Китай.

Няколко месеца по-късно външният министър на Русия, Сергей Лавров, потвърди подкрепата на страната си за алжирската кандидатура, заявявайки, че „със своите качества Алжир е водещ претендент“ за присъединяване към БРИКС. 

Северноафриканската регионална сила отдавна се стреми към членство в организацията. Ако кандидатурата на Алжир успее, страната ще стане втората африканска държава след Южна Африка, която ще се присъедини към БРИКС.

Алжирският президент Абделмаджид Тебун беше поканен да говори по време на последната среща на върха на БРИКС, която се проведе на практика от Китай през юни 2022 г. Един месец по-късно Тебун изрази интереса на страната си към присъединяване и заяви, че „членството в БРИКС зависи от икономическите условия, които Алжир до голяма степен удовлетворява„.

Каква полза биха имали Алжир от присъединяването си към БРИКС?

Съставлявайки 25% от световния БВП и над 42 % от световното население, БРИКС в сегашното си състояние има значително икономическо и демографско значение. За Алжир присъединяването към организацията би затвърдило отношенията на страната с държавите членки, особено с Русия и Китай. 

Освен това би засилило международните позиции на страната чрез група, която според оценките ще допринесе за 40% от световната икономика през 2030 г.

Последните години от управлението на Абделазиз Бутефлика в Алжир се характеризираха с дълъг период на дипломатическа летаргия поради това, че бившият президент загуби когнитивните си функции след множество инсулти. Едва след свалянето на режима на Бутефлика от протестите „Хирак“ през 2019 г. Алжир започна да си възвръща мястото на международната арена. 

Присъединяването към БРИКС би могло да означава и нов капацитет за вземане на заеми за Алжир, тъй като организацията желае да укрепи своята Нова банка за развитие – система за финансиране, алтернативна на съществуващите институции като Световната банка и Международния валутен фонд. 

В допълнение към укрепването на дипломатическия статут на страната и увеличаването на финансовите ѝ ресурси, членството в БРИКС би създало възможност за Алжир да участва в технологичен трансфер с някои страни членки като Индия, което впоследствие би ѝ позволило да засили съществуващите партньорства, както заяви държавният министър на науката и технологиите на индийския съюз Джитендра Сингх през септември 2022 г. 

Въпреки това някои специалисти смятат, че присъединяването към БРИКС не би представлявало особен интерес за Алжир поради липсата на икономическа интеграция между държави членки на алианса. Други посочват политическите търкания между някои членове, а именно Индия и Китай, и доминиращото влияние на последния върху блока, шитайки се дали те могат да компрометират бъдещите решения и проекти на БРИКС.

Структурни недостатъци

Въпреки твърденията, че Алжир до голяма степен отговаря на икономическите условия за членство, рентиерската икономика на страната не е достатъчно диверсифицирана и е твърде зависима от въглеводородите. 

Нейният БВП от $174.2 милиарда през 2021 г., според Световната банка, до голяма степен изостава от най-малката икономика на БРИКС. За сравнение, номиналният БВП на Южна Африка през 2021 г. възлиза на $353.26 милиарда.

Смята се, че въпреки икономическите си недостатъци, географското положение на Алжир, бързо растящото население и топлите отношения с всички страни от БРИКС правят кандидатурата на страната убедителна. Точните критерии за новото членство предстои да бъдат определени от петте страни членки и ще бъдат разкрити по време на следващата среща на върха през юни 2023 г. Това, което е сигурно, е, че единодушното съгласие на всяка страна от БРИКС остава предпоставка за интегрирането на нова държава. 

Фактът, че следващата годишна среща на върха ще се проведе в Южна Африка – един от основните съюзници на Алжир на континента може да са в полза на Алжир. С оглед на това Алжир разполага със силни карти, които дават на страната големи шансове да се присъедини към БРИКС в близко бъдеще.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Bybit: Ето колко Етериум e възстановен след скорошната хакерска атака

След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.

23.02.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Dogecoin се стреми към глобален прием с нови стратегически партньорства

Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.

23.02.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Arkham Intelligence ще стартира спот търговия с криптовалути в САЩ

Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.

23.02.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао търси съвет за разпределението на неочаквани дарения на стойност $1 милион

Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.

23.02.2025 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.