Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро обяви седмото си поредно увеличение на лихвения процент от юли насам, като последното увеличение е най-малкото досега - 0.25%.
По време на изказване на пресконференция във Франкфурт, Германия, Кристин Лагард, председател на ЕЦБ, отбеляза, че въпреки спадането на инфлацията от върховото ѝ равнище от над 10% през октомври до 7%, тя все още се счита за твърде висока.
ЕЦБ пренесе ефективно предишните повишения на лихвените проценти във финансовата индустрия на еврозоната, но не е ясно как те ще се отразят на реалната икономика.
Бъдещите решения на банката ще се съсредоточат върху връщането на инфлацията към средносрочната ѝ цел от 2% и запазването на лихвените проценти на тези равнища толкова дълго, колкото е необходимо.
От друга страна, неотдавнашните повишения на лихвените проценти оказаха забележим ефект върху заемането на средства в еврозоната, като през последните месеци исканията за кредити от домакинствата и компаниите намаляха, както съобщава Reuters.
Макар че повишаването на лихвените проценти оказва влияние върху заемането на средства, има опасения, че то ще се отрази и на икономическия растеж в еврозоната, който през първите три месеца на 2023 г. е едва 0.1%, според The Associated Press.
Съобщението на ЕЦБ последва решението на Федералния резерв на САЩ да повиши основния си лихвен процент с четвърт процент, което показва, че това може да е последното увеличение за известно време.
По време на пресконференцията обаче Лагард не даде такива индикации, заявявайки:
„Tова е пътуване. Все още не сме пристигнали.“
Инфлацията в еврозоната се повиши рязко през миналата година, като цените на горивата се повишиха поради нахлуването на Русия в Украйна и въпреки че оттогава цените намаляха, потребителските разходи остават високи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.