Европейската банкова федерация (ЕБФ), която представлява 33 национални банкови асоциации и 3,500 индивидуални банки, публикува документ, в който подробно описва визията си за бъдещата екосистема на дигиталните пари.
В документа са упоменати ценностите и опасенията относно дигиталното евро от гледна точка на търговските банки.
ЕБФ наблегна на ролята на частния сектор във всички аспекти на екосистемата, започвайки с инфраструктурата. Според визията на федерацията екосистемата ще съдържа три елемента: дигитално евро, дигитална валута на централната банка на едро (CBDC) и парични токени, издавани от банките.
В документа, публикуван на 28 март, се набляга на ценностите на банката като стабилност и неприкосновеност на личните данни. Призовава се за по-тясно публично-частно партньорство при въвеждането на дигиталното евро. В документа също така се посочва, че е необходима рамка за постоянен ангажимент на високо равнище.
Визията за екосистемата на ЕБФ подчерта ролята на частния сектор във всички аспекти като се започне от инфраструктурата, където Европа трябва да намали зависимостта си от външни „участници“.
В документа се призовава властите да изяснят взаимодействието на различните и сближаващи се цели на политиката, особено при разработването на общоевропейски решения за плащане в точката на продажба / точката на взаимодействие.
Според визията на ЕБФ дигиталното евро трябва да има три нива: роля на Европейската централна банка и две нива на индустрията. Първото ниво би взаимодействало с Единната зона за плащания в евро и с „отраслово ниво Б“, което „впоследствие ще бъде разработено и управлявано от частния сектор в съответствие с принципите, изложени в предходните нива“. Тези принципи все още не са напълно разработени.
Предполага се, че CBDC на едро, където оперативната съвместимост е от решаващо значение за осигуряване на трансгранични транзакции с пари на централните банки, ще функционира на базата на технологията на разпределената счетоводна книга (DLT).
Във визията на ЕБФ, издадените от банката парични токени са от съществено значение за „бизнес нуждите като например автоматизирани промишлени процеси, които работят чрез DLT и използват смарт договори“.
Тези токени съответстват на индустриално ниво Б от схемата за дигитално евро. В документа се отбелязва, че за тези решения ще е необходима по-голяма стандартизация.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Законът RESTRICT: Заплаха за крипто, Tik Tok и други технологии
Документът завърши, подчертавайки отново необходимостта от по-тясно публично-частно партньорство при въвеждането на дигиталното евро.
„Понастоящем не съществува диалог за справяне с фундаменталните промени и рискове за паричната и финансовата система“, гласи документа.
ЕБФ смята, че въвеждането на дигитално евро е възможност за засилване на ролята му в глобалните плащания и за създаване на по-конкурентен и иновативен пазар на дигитални плащания в Европа. Същевременно се твърди, че трябва да се осигури рамка за постоянен ангажимент на високо равнище.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.