Начало » Регулации » Законът RESTRICT: Заплаха за крипто, Tik Tok и други технологии

Законът RESTRICT: Заплаха за крипто, Tik Tok и други технологии

31.03.2023 11:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Законът RESTRICT: Заплаха за крипто, Tik Tok и други технологии

В Сената на САЩ беше представен нов двупартиен законопроект, официално наречен "Закон за ограничаване на появата на заплахи за сигурността, които излагат на риск информационните и комуникационните технологии" (RESTRICT), неофициално известен като забраната на TikTok.

Ако бъде приет, законопроектът може да има широкообхватни и неочаквани последици за различни технологии, включително крипто. Coin Center предупреди, че RESTRICT ще даде на Министерството на търговията нови правомощия, които биха могли да се използват за преглед и предотвратяване на транзакции, за които се счита, че представляват риск за националната сигурност.

Законопроектът е подобен на Закона за международните извънредни икономически правомощия, който упълномощава Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите да блокира американците да извършват транзакции със страни, на които са наложени санкции.

Потенциална злоупотреба със Закона RESTRICT

Coin Center предупреди, че RESTRICT създава всеобхватни правомощия с малко проверки и следователно може да бъде използван неправомерно за забрана на почти всичко, свързано с чуждестранен противник.

Законът ще бъде по-лесен за прилагане и по-труден за оспорване от Закона за международните извънредни икономически правомощия, което поражда опасения относно потенциалните му последици за крипто пространството. Според законопроекта за чуждестранни противници на САЩ се смятат Китай, Куба, Иран, Северна Корея, Русия и режима на Мадуро във Венецуела. Законопроектът предвижда наказания от сорта на лишаване от свобода за срок от 20 години и глоби в размер на $250,000 или повече.

Опасения за крипто пространството

Coin Center изрази загриженост относно потенциалните последици от законопроекта за крипто. Аналитичният център посочи санкционирането от OFAC на неизменните смарт договори на Tornado Cash като злоупотреба със закона за забрана на клас технологии. Със своя широк обхват RESTRICT може да доведе до подобни последици.

Водещият автор на законопроекта, демократът Марк Уорнър смята, че САЩ се нуждаят от всеобхватен, основан на риска подход за справяне с източниците на потенциално опасни технологии, преди те да се установят в Америка.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Защо XRP скочи с над 25% за 7 дни?


Други потенциални заплахи за технологиите

Макар че законът е внесен на фона на подозренията, че притежаваната от китайци компания зад TikTok събира данни за потребителите от името на китайското правителство, потенциалните му последици могат да се разпространят и извън приложението.

Правни експерти подчертаха, че неясната формулировка на RESTRICT може да се използва за ограничаване на различни технологии, включително виртуални частни мрежи (VPN). Сред вносителите на законопроекта е Кирстен Джилибранд, съавтор на Закона за отговорни финансови иновации заедно със Синтия Лумис.

Ако бъде приет, законопроекта може да има значително и непредвидими последици за различни технологии. Макар да има за цел да се справи с продължаващата заплаха, която представляват технологиите от страна на чуждестранни противници, неясният му език и липсата на проверки могат да доведат до злоупотреби и непредвидени последици. Потенциалното му въздействие върху крипто пространството, включително забрани за определени технологии и транзакции, е повод за безпокойство.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Американският сенат избра крипто застъпник за председател на ОСС

Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.

11.07.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Австралия стартира тестови период за CBDC

Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.

10.07.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Министерството на финансите на САЩ премахва правило за крипто отчет

Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.

10.07.2025 18:10 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски законодатели заплашват Салвадор с крипто санкции

Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.

10.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.